Sublimácia – moderný spôsob potláčania

0

Termín „sublimácia“ je vedecký pojem, ktorý opisuje proces „fázového prechodu“, pri ktorom sa tuhá látka mení na plyn bez toho, aby prechádzala kvapalnou fázou. Pri sublimácii používame teplo a tlak, aby sme látku premenili na plyn priamo bez toho, aby sme prechádzali kvapalným stavom. Ide o rovnaký proces, ktorý sa používa na vytvorenie suchého ľadu a instantných kávových granúl.

Ide o moderný a presný spôsob zdobenia odevov a doplnkov. Sublimácia je podobná digitálnej prenosovej technike, používa takmer rovnaké kroky v procese dekorácie. Hlavným rozdielom však je, že digitálny prenos je pokrytý vonkajšou stranou výrobkov, nevkladá sa do tkaniny.

Sublimačná tlač

V oblasti tlače sa termín sublimácie používa na opis tepelne aktivovaných atramentov, ktoré sa premenia na plyn pri vysokých teplotách cez papier a majú schopnosť vytvárať chemickú väzbu s akrylovými alebo polyesterovými povrchmi. Návrhy alebo obrázky, ktoré sú sublimované, sú odolné voči vode, dlho trvajú a nie sú ľahko odierateľné. Obraz sa premieta do materiálu, nie na neho, ako iné spôsoby tlače. Sublimačné tlačiarne sú dnes veľmi obľúbené.

Ak chcete efektívnu tlač, budete musieť pochopiť základy sublimácie tlače. Ešte viac je potrebné pochopiť jemnejšie detaily jej skutočného použitia, aby bol váš výber ideálny. Preto, aby ste získali čo najviac z tlačiarne, ktorú sa chystáte kúpiť, je dôležité, aby ste si zistili jej najdôležitejšie funkcie, ktoré je potrebné zvážiť. Po zvážení primárnych aspektov je dôležité pochopiť kľúčové vlastnosti dobrej sublimačnej tlačiarne. Po prvé, budete potrebovať stroj, ktorý je schopný tlačiť rýchlo, najmä ak ide o obchod. Nemali by ste však zabúdať ani na celkovú kvalitu výrobkov.

Môžem tlačiť na bavlnu?

Skutočnou odpoveďou  je, že nikdy nemôžete sublimovať na bavlnu, ale existujú spôsoby, ako sa bavlna vyrába na báze farbiva. V súčasnosti existuje niekoľko špecialistov na výrobu textílií, ktorí profesionálne pokrývajú bavlnu polymérom.

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.