2 500 rokov starý meč vyzerá a aj seká ako nový

0

Dejiny ľudstvá sú prepletené viacerými príbehmi o legendárnych mečoch, ale len málo z nich je tak významných ako meč Goujian. Tento staroveký čínsky meč je viac ako 2 500 rokov starý, no aj napriek svojmu veku to na ňom nie je vôbec badať. Mnohí mu dokonca pripisujú magickú silu, vďaka ktorej údajne nestarne.

V roku 1965 ho objavili počas archeologického prieskumu v hrobe v meste Hubei v Číne. Nachádzal sa vo vzduchotesnej drevenej škatuli vedľa kostry muža. Archeológovia predpokladajú, že pochádza z obdobia niekedy medzi rokmi 771 a 403 p.n.l.

Po vybratí meča zo škatule ich prekvapil jeho stav, ktorý vôbec nenasvedčoval tomu, že viac ako 2 tisícročia ležal uložený vo vlhkom prostredí. Okrem toho je aj mimoriadne ostrý.

Meč objavili spolu s ďalšími viac ako 2 000 artefaktmi. Je dlhý cca. 50 centimetrov a nádherne zdobený po obidvoch stranách. Po dlhej debate historikov nakoniec meč prisúdili kráľovi Yue, ktorý bol známy svojou schopnosťou prežiť v ťažkých časoch.

Meč sa momentálne nachádza v múzeu Hubei Provincial Museum.

Zdroj: mymodernmet.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj