2 500 rokov starý meč vyzerá a aj seká ako nový

0

Dejiny ľudstvá sú prepletené viacerými príbehmi o legendárnych mečoch, ale len málo z nich je tak významných ako meč Goujian. Tento staroveký čínsky meč je viac ako 2 500 rokov starý, no aj napriek svojmu veku to na ňom nie je vôbec badať. Mnohí mu dokonca pripisujú magickú silu, vďaka ktorej údajne nestarne.

V roku 1965 ho objavili počas archeologického prieskumu v hrobe v meste Hubei v Číne. Nachádzal sa vo vzduchotesnej drevenej škatuli vedľa kostry muža. Archeológovia predpokladajú, že pochádza z obdobia niekedy medzi rokmi 771 a 403 p.n.l.

Po vybratí meča zo škatule ich prekvapil jeho stav, ktorý vôbec nenasvedčoval tomu, že viac ako 2 tisícročia ležal uložený vo vlhkom prostredí. Okrem toho je aj mimoriadne ostrý.

Meč objavili spolu s ďalšími viac ako 2 000 artefaktmi. Je dlhý cca. 50 centimetrov a nádherne zdobený po obidvoch stranách. Po dlhej debate historikov nakoniec meč prisúdili kráľovi Yue, ktorý bol známy svojou schopnosťou prežiť v ťažkých časoch.

Meč sa momentálne nachádza v múzeu Hubei Provincial Museum.

Zdroj: mymodernmet.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

5 najneobyčajnejších povolaní sveta

Ak spomenieme povolania, veľa z nás si automaticky predstaví monotónnu prácu za strojom niekde vo fabrike, alebo sedenie za stolom v kancelárií. Dnes vám však predstavíme povolania, ktoré sú jedinečné, dobre vynášajú a ešte pri nich zažijete kopec zábavy! Ochutnávač psieho jedla http://static3.therichestimages.com/cdn/864/777/90/cw/wp-content/uploads/2015/06/Pet-Food-Tester.jpg Premýšľali ste niekedy nad tým, ako môže chutiť psie jedlo? Ak áno a chcete to skúsiť odporúčame vám vyskúšať si prácu ochutnávača psieho krmiva. Nejedná sa iba o jedenie krmiva pre štvornohých miláčikov, vašou úlohou bude aj odhadnúť nutričnú hodnotu a celkovú kvalitu. Dobrú chuť Testovač žuvačiek http://static1.therichestimages.com/cdn/864/575/90/cw/wp-content/uploads/2015/06/shutterstock_Bubble-Gum.jpg Profesia vhodná hlavne pre mladšie ročníky, ktoré majú radi žuvačky. Náplňou práce je testovanie žuvačiek, čiže ich žuvanie, vytváranie bubliniek a testovanie chuti. Zaujímavé, že žuvačky sú vypustené do predaja, až po tom ako ich „testéri  dostatočne otestujú a schvália. Testovač vôní http://static0.therichestimages.com/cdn/864/892/90/cw/wp-content/uploads/2015/06/Odor-Tester.jpg Máte radi vône niektorých produktov? Ak áno, poďakujte tomuto povolaniu. Každá vôňa pred výrobou musela byť otestovaná testovačom vôní. Prebieha to celé tak, že pozorovaná osoba použije vôňu a testovač ju musí doslovne ovoňať a zistiť, či je vôňa na pokožke príjemná, alebo nie. Dobrou motiváciou môže byť plat 35 000 dolárov ročne. Háčikom je jedine to, že potrebujete minimálne titul z chémie. Profesionálny spáč http://static1.therichestimages.com/cdn/864/576/90/cw/wp-content/uploads/2015/06/sleep-lab.jpg Hľadáte druhú prácu, na ktorej si prirobíte a ešte aj oddýchnete? Toto je ponuka pre vás, jedinou vašou úlohou bude spať dostatočne dlho s diódami na celom tele. Výsledky sú nevyhnutné pre štúdie doktorov po celom svete, takže vaša práca ešte aj pomôže vo výskumoch. Ročný príjem v tomto povolaní sa pohybuje okolo 14,000 dolárov. Profesionálne oplakávačky http://static3.therichestimages.com/cdn/864/574/90/cw/wp-content/uploads/2015/06/Professional-Mourner.jpeg Práca vhodná prakticky pre každú ženu, ktorá má v šatníku niečo čierne a rada „oplakáva” prakticky všetko (a každého). Náplň práce zahŕňa oplakávanie nebožtíka pri jeho truhle, z času na čas je potrebné povedať aj menší smútočný príhovor. Toto povolanie prežíva momentálne veľký boom hlavne v Anglicku, kde dokonca existujú firmy venujúce sa iba tomuto povolaniu, volajú sa Rent-a Mourner. Zdroj: M. Maliková, therichest.com