2 500 rokov starý meč vyzerá a aj seká ako nový

0

Dejiny ľudstvá sú prepletené viacerými príbehmi o legendárnych mečoch, ale len málo z nich je tak významných ako meč Goujian. Tento staroveký čínsky meč je viac ako 2 500 rokov starý, no aj napriek svojmu veku to na ňom nie je vôbec badať. Mnohí mu dokonca pripisujú magickú silu, vďaka ktorej údajne nestarne.

V roku 1965 ho objavili počas archeologického prieskumu v hrobe v meste Hubei v Číne. Nachádzal sa vo vzduchotesnej drevenej škatuli vedľa kostry muža. Archeológovia predpokladajú, že pochádza z obdobia niekedy medzi rokmi 771 a 403 p.n.l.

Po vybratí meča zo škatule ich prekvapil jeho stav, ktorý vôbec nenasvedčoval tomu, že viac ako 2 tisícročia ležal uložený vo vlhkom prostredí. Okrem toho je aj mimoriadne ostrý.

Meč objavili spolu s ďalšími viac ako 2 000 artefaktmi. Je dlhý cca. 50 centimetrov a nádherne zdobený po obidvoch stranách. Po dlhej debate historikov nakoniec meč prisúdili kráľovi Yue, ktorý bol známy svojou schopnosťou prežiť v ťažkých časoch.

Meč sa momentálne nachádza v múzeu Hubei Provincial Museum.

Zdroj: mymodernmet.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Pražská ZOO oznámila zámer vyrábať papier zo slonieho trusu

Jeden priemerne vážiaci slon dokáže za deň vyprodukovať viac ako 136 kilogramov trusu. Predstavte si aké je to množstvo ak tých slonov máte viac. Ako napríklad v takej Pražskej ZOO. V snahe zužitkovať tento odpad, predstavitelia ZOO oslovili vedenie 420-ročnej papierne v meste Velké Losiny s cieľom nájsť spôsob ako toto množstvo odpadu využiť. Výsledkom by už čoskoro mal byť vysoko kvalitný papier. The Associated Press uvádza, že trus sa bude spracovávať tradičnými metódami určenými na výrobu papiera. Aj keď menovaná spoločnosť má za sebou skúsenosti z niekoľkých storočí s výrobou papiera, doposiaľ sa na jeho výrobu nikdy nepoužíval sloní trus, povedal riaditeľ spoločnosti Petr Foucek. Súčasťou ZOO sa tak stane aj osobitný pavilón, kde si návštevníci budú môcť sami vyskúšať ako sa takýto papier vyrába. Pražská ZOO sa už aj v minulosti pokúsila kreatívne nakladať s týmto druhom odpadu. V minulosti začali sloní trus predávať ako hnojivo. Uvidíme ako im to pôjde s výrobou papiera. Zdroj: mentalfloss.com