6 tipov ako sa starať o pletené oblečenie

0

Zima je tu a preto je logické, že čoraz častejšie siahame po teplom oblečení. A povedzme si pravdu, nič nás tak nezahreje ako príjemne mäkučké pletené rukavice, pulóver od starej mamy, či dokonca trendová pletená čiapka od manžela. Pletené veci sú veľmi praktické a štýlové a takmer každá žena ich rada nosí. Ďalšou výhodou tohto oblečenia sú jeho vlastnosti ako napr. to, že je hygroskopické alebo, že sa na ňom nezachytáva mastnota. Aj preto sa veľa ľudí rozhodne pre pletené veci, obzvlášť pre každodenné použitie.

Avšak bez správneho ošetrovania bude toto oblečenie za krátku dobu vyzerať nevkusne. Nebuďte znechutení ak po krátkom čase váš obľúbený pulóver stratí svoje žiarivé farby alebo sa vám natiahne. Máme pre vás tipy, ktoré vám pomôžu tieto veci udržať čo najdlhšie v správnej kondícií.

Prečítajte si štítok

Toto je prvá a zároveň aj najpodstatnejšia vec, ktorú by ste mali urobiť hneď po zakúpení tohto oblečenia. Nájdete tam praktické informácie o tom ako sa starať o takýto druh oblečenia, ako ho čistiť, sušiť, prípadne či sa smie žehliť a podobne. Ak sa tam nenachádza žiaden štítok, čo sa stáva najmä pri doma upletenených veciach, potom by ste sa mali riadiť pokynmi pre zaobchádzanie s konkrétnym druhom vlny, z ktorej je oblečenie upletené. Ak ani to nie je možné, potom skúste nájsť podobný kus oblečenia, ktoré štítok má  riaďte sa pokynmi z neho.

Pranie

Pletené veci by sme mali prať vždy osobitne od ostatného prádla a vždy bez namáčania. Najlepšie je zvoliť špeciálne programy na automatických práčkach, ktoré majú parametre prania prispôsobené potrebám tohto druhu oblečenia.

Ak si šaty periete ručne, niky nedávajte prací prostriedok priamo na odev, pretože môže dôjsť k neželaným farebným zmenám.

Či už sa rozhodnete pre pranie v práčke alebo ručne, vždy dbajte na to, aby bolo prádlo dostatočne vyplákané čím sa odstránia zvyšky pracieho prostriedku, ktorý spôsobuje statickú elektrinu.

Nechajte ho uschnúť

Natiahnutie alebo zrazenie prádla sú dva najčastejšie problémy, ktoré sa objavujú pri praní prírodných vláken. Nikdy nedávajte pletené prádlo do sušičky. Najlepšie je ho sušiť voľne na vzduchu. Niekedy pomôže ho položiť medzi dva bavlnené uteráky, ktoré absorbujú nadbytočnú vlhkosť a urýchlia tak celý proces schnutia. Pletené prádlo nikdy nevešame na šnúru alebo sušiaky, kde by sa mohlo natiahnuť.

Správne ho skladujte

Tmavá skriňa alebo šatník je ideálnym miestom na uskladnenie pleteného šatstva. Je dobré ak medzi pletené veci dáte granule absorbujúce vlhkosť, ktoré navyše zanechávajú aj príjemnú vôňu. Vôňa levandule a cédrového dreva zanechá vaše oblečenie príjemne svieže a navyše odpudí všetok nechcený hmyz, ktorý obľubuje prírodné vlákna. Pletené veci nikdy nevešáme na vešiaky, pretože by sme tak mohli prísť o obľúbený tvar nášho oblečenia. Takisto by ste mali zabudnúť na vákuové vrecia, ktoré odsatím vzduchu menia svoj tvar a deformujú tak pletené šatstvo.

Žmolky

Aj keď sa budete pridŕžať všetkých rád a zásad, aj tak sa sotva vyhnete nechceným žmolkám na svojím odeve. V prípade, že sú vše šaty vyrobené z nejakých syntetických materiálov, žmolky sú jednoducho nevyhnutné.

S použitím jednoduchého strojčeka – odžmolkovača – môžete prinavrátiť nový vzhľad svojím obľúbeným veciam. Napnite sveter alebo čo potrebujete uprav na rovnú plochu a s pomocou odžmolkovača odstráňte nadbytočné žmolky preč. Ak nemáte odžmolkovač, môžete použiť aj klsický holiaci strojček. T však musíte byť obzvlášť opatrný, aby ste nepoškodili aj samotné vlákna odevu. Ak to budete robiť pravidelne, vaše oblečenie bude stále vyzerať ako nové.

Oprava pleteného vzoru

Ak na svojom obľúbenom pulóvri zbadáte dieru, nebuďte zúfalí, nie je všetko stratené. Dá sa to jednoducho dopliesť. Ak ste v tejto oblasti dostatočne zruční, dokážete to aj sami doma alebo sa jednoducho obrátiť na profesionála, ktorý to za rozumnú cenu dokáže opraviť aj na počkanie.

Pevne veríme, že vám naše rady pomôžu lepšie sa starať o pletené oblečenie, ktoré sa v dnešnej dobe opäť stáva populárnym a moderným.

Zdroj: womanitely.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj