7 nápadov ako využiť dažďovú vodu

0

Zhromažďovanie dažďovej vody predstavuje skvelý spôsob ako zachovať túto vzácnu surovinu. Okrem toho, že dažďová voda nič nestojí, tak predstavuje aj pomerne kvalitný zdroj vody. Na čo všetko by ste ju mohli použiť?

Na pranie, kúpanie, sprchovanie

Zhruba polovicu vody v domácnosti minieme na pranie, sprchovanie a kúpanie. Ak na tieto činnosti použijete zozbieranú dažďovú vodu, môžete spotrebu vody z vodovodu znížiť až o 40 percent. Na sprchovanie môžete dokonca použiť rovno neupravenú dažďovú vodu. Záleží len na vašich preferenciách, no možnosť to je celkom zaujímavá, čo poviete?

Na splachovanie

Splachovanie toaliet zhltne až tretinu vody použitej v domácnosti. Dá sa to ale riešiť aj inak, napríklad napojením na vašu nádrž s dažďovou vodou. K tomu však budete potrebovať čerpadlo a dovedené potrubie až k toalete. Alebo sa to dá vyriešiť aj vedrom plným dažďovej vody, umiestneným vedľa toalety. Malo by byť dostatočne veľké, aby zvládlo aspoň jeden splachovací cyklus.

Na zalievanie rastlín

Dažďová voda zalieva naše záhrady a záhony celkom prirodzene. Ak ju budete zachytávať, získate desiatky až stovky litrov naviac, ktoré sa dajú použiť aj na zalievanie rastlín v interiéroch alebo v období sucha. Výborne sa na tento účel hodia betónové nádrže na dažďovú vodu – voda si v nich udržuje stabilne nízku teplotu, nekazí sa ani nezapácha.

Betónová nádrž na dažďovú vodu
Betónová nádrž na dažďovú vodu

Na kompost

Voda je nevyhnutná pre správny rozklad vašej hromady kompostu. Uistite sa, že ste spolu so zvyškom záhrady poliali aj kompost. Zozbieraná dažďová voda je tiež skvelá na prípravu tzv. kompostového čaju, špeciálneho hnojiva, ktoré si môžete pripraviť. Na webe je množstvo receptov ako na to, stačí to len skúsiť.

Na pitie pre zvieratá

Recyklovanú dažďovú vodu môžete tiež využiť na napojenie voľne žijúcich zvierat, vtáčikov či lesnej zvery. Dažďová voda zvyčajne nepredstavuje žiadne riziko ani pre domáce alebo hospodárske zvieratá, môže im slúžiť na pitie aj umývanie. Ak vlastníte dostatočne veľké plastové nádrže na jej zber, máte z polovice vyhrané.

Na oplachovanie zeleniny

Voda, ktorá spadne z nebies, sa dá využiť rôznymi zaujímavými spôsobmi. Jedným z ďalších nápadov je využiť ju na oplachovanie zeleniny z vašej záhrady, hlavne teda koreňovej zeleniny. V nádobe plnej dažďovej vody perfektne opláchnete mrkvu, zemiaky, repu či inú tvrdú zeleninu od hrubších vrstiev zeminy.

Na prípadný požiar

Zberný systém na dažďovú vodu s veľkou skladovacou nádobou by vám mohol poskytnúť dostatočnú ochranu v prípade, že žijete v oblasti náchylnej na vznik požiarov. Okrem nádoby je ale potrebné aj silné čerpadlo, aby ste v prípade nutnosti mali zabezpečený rýchly prístup k vode.

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.