8 jednoduchých spôsobov, ako zrýchliť váš smartfón

0

Podobne ako pri počítačoch, smartfóny začnú byť po rokoch, niekedy mesiacoch používania pomalé. Existuje však niekoľko spôsobov, ako udržať iOS a Android vo vynikajúcom stave, kým nepríde aktualizácia. Prečítajte si osem jednoduchých spôsobov, ako zrýchliť smartfón.

AKTUALIZUJTE OPERAČNÝ SYSTÉM

Ak vás mobil funguje pomalšie ako zvyčajne, možno nemáte aktualizovaný operačný systém. Inštalácia najnovšej verzie systému pre iOS alebo Android je najlepší spôsob, ako zariadiť, aby smartfón pracoval ako hodinky. Predtým, než spustíte aktualizáciu, uistite sa, že máte pripojenie na Wi-Fi a zálohované dáta. Ďalej sa uistite, že váš mobil to zvládne. Novšie operačné systémy nemusia správne fungovať pri starších alebo lacnejších typoch smartfónu.

iPhone: “Nastavenia,” potom “Všeobecné,” a potom “Aktualizácia softvéru.”

Android: “Nastavenia,” a potom “Informácie o zariadení.” Kliknite na “Aktualizácia systému” alebo  „Aktualizácia softvéru“ na vrchnej časti obrazovky, aby ste overili, či máte nejaké nové aktualizácie pre Android.

ODSTRÁŇTE POHYBY A ANIMÁCIE

Animácie sú pri prechode z jednej aplikácie do druhej možno cool, no veľmi spomaľujú systém smartfónov, pretože využívajú úložný priestor a zdroje. Zrušenie animácií či už na Androide alebo iPhone môže byť ťažké, no ak chcete, aby váš telefón fungoval rýchlejšie, stojí to za to.

iPhone: na iPhone je nastavenie pre odstránenie pohybu. Musíte ísť do “Nastavenia,” potom “Všeobecné,” a potom “Prístupnosť.” Ak ešte nemáte verziu iOS 9.3.2 je komplikované zrušiť všetky animácie, pretože tento bug sa opravil až v neskorších aktualizáciách.

Android: ak chcete zrušiť animácie, váš mobil musí byť v režime vývojárov. Aby ste to mohli urobiť, choďte do “Nastavenia,” potom “Informácie o zariadení.” Nájdite “Číslo zostavy” a otvárajte  možnosti, kým narazíte na “Režim vývojárov.” Vráťte sa do “Nastavenia” a “Možnosti vývojárov,” aby ste našli “Škála animácií,” “Zmena škály animácií,” a “Animátorské trvanie škály.” Všetky tri možnosti nastavte na “Vypnúť.“ Potom môžete reštartovať mobil (spôsobuje to však chyby systému, takže buďte opatrný).

ZBAVTE SA WIDGETOV

Ak používate Android, odstráňte widgety z domovskej obrazovky. Widgety sú užitočné pre rýchly prehľad informácií, no sú to zlodeji dát. Mnohé widgety sa neustále aktualizujú na pozadí a nachádzajú nové informácie, či aktualizácie, takže ak ich naozaj nepotrebujete, mali by ste ich vymazať.

PRESTAŇTE POUŽÍVAŤ ŽIVÉ TAPETY

Živé tapety sú zábavné, no presne ako pri widgetoch, zaberajú veľa miesta a ničia životnosť batérie. Časom tapety mobil spomalia a zničia jeho účinnosť. Ak máte Android s AMOLED displejom a chcete zrýchliť telefón a predĺžiť životnosť batérie zároveň, použite pevnú tapetu, najlepšie čiernu, aby sa odstránila aktivita pixelov, čím sa zdroje môžu presmerovať niekam inam.

AUTOMATICKY ZMAŽTE SPRÁVY PO 30 DŇOCH

Jedno miesto, na ktoré veľa ľudí pri čistení miesta zabúda, je iMessage a iné aplikácie na správy. Ak máte viac ako 1GB správ, spomalí sa systém telefónu a nastáva pravdepodobne najvhodnejší čas čistenia, aby zariadenie fungovalo rýchlejšie. Užívatelia iPhonu môžu nastaviť čistenie starých správ po 30 dňoch pre iMessage. Ak o správy nechcete prísť, odporúča sa archivovať si textové správy do iCloudu.

Choďte do “Nastavenia,” potom “Správy,” a nakoniec “Ponechať správy”, kde vyberiete možnosť 30 dní.

Nanešťastie, pre užívateľov Androidu takáto možnosť neexistuje, takže správy musíte vymazať manuálne (existuje však možnosť v „Nastaveniach“ vymazať staré správy, keď máte plné úložisko).

POVOĽTE ASISTENTA WI-FI

Keď používate slabý Wi-Fi signál, asistent Wi-Fi pre iPhone dokáže zmeniť dáta bez jediného vynechania. Je stavaný pre iOS 9 a vyššie (na väčšine zariadení) a je veľmi užitočný, keď nedokážete udržať dostatočne silné pripojenie Wi-Fi. Taktiež napomáha výkonu a životnosti batérie iPhonu, takže nemusíte neustále hľadať dobrý signál, keď ste mimo dosahu.

Choďte do “Nastavenia,” a potom “Mobilné,” kde zapnete “Asistent Wi-Fi“. Pri sťahovaní veľkých súborov je múdre nechať asistenta vypnutého.

REGULUJTE NASTAVENIE OSVIEŽOVANIA APLIKÁCIÍ NA POZADÍ

Rôzne e-maily, počasie a lokalizačné aplikácie pracujú v pozadí, dokonca aj keď ich nepoužívate. Neustále sa automaticky obnovujú bez toho, aby ste si to všimli. Existuje však možnosť upraviť a vyladiť všetky aplikácie tak, aby sa obnovili kvôli novým informáciám len vtedy, keď sa rozhodnete.

iPhone: najprv treba vypnúť „Nájsť môj iPhone“ cez “Nastavenia,” potom “iCloud,”  a vypnutie „Nájsť môj iPhone.“ Vráťte sa do “Nastavenia,” a choďte do “Všeobecné.” Zvoľte “Osviežovanie apl. na pozadí” a vypnite všetky aplikácie, ktoré nepotrebujete, aby sa váš iPhone zrýchlil.

Android: “Nastavenia,” potom “Využitie dát.” Kliknite na ikonu ponuky a nájdite “Obmedziť dátový prenos na pozadí.” Teraz bude obnovovať váš Android aplikácie len vtedy, keď to uznáte za vhodné.

SPUSTITE ÚPLNÝ RESET A OBNOVENIE ÚDAJOV OD VÝROBCU

Keď nepomôže žiaden z vyššie uvedených tipov, jedinou možnosťou je spustenie celkového resetu alebo obnovenie údajov od výrobcu. Toto obnoví váš mobil na pôvodné nastavenia, operačný systém bude čistý, no so súčasným firmvérom. Pozor! Obnovenie údajov vymaže všetky vaše fotky, hudbu, správy, aplikácie a všetky dôležité súbory , ktoré sa môžu na smartfóne nachádzať. Taktiež odstráni všetky zbytočnosti spomaľujúce telefón a budete musieť začať odznovu. Je odporúčané zálohovať a šifrovať všetky dáta predtým, ako spustíte reset na iPhone či Androide.

iPhone: choďte do “Nastavenia,” potom “Všeobecné,” a potom “Resetovať.” Zvoľte “Vymazať celý obsah a nastavenia” a potvrďte svojím heslom. Taktiež môžete spustiť obnovenie údajov od výrobcu cez iTunes s možnosťou “Obnoviť zariadenie”, keď zapojíte iPhone do počítača.

Android: choďte do “Nastavenia,” potom “Záloha a obnovenie údajov,” kde kliknete na “Obnovenie údajov od výrobcu.” Stlačte “Obnoviť zariadenie” a potvrďte heslom. Nakoniec zvoľte možnosť “Vymazať všetko” a váš Android sa obnoví do pôvodného stavu.

Zdroj: mentalfloss.com

Share.

O autorovi

Komentuj