Ak by prišla jadrová skaza, robte čokoľvek, ale nedávajte si na vlasy kondicionér. To je rada odborníkov

0

Možno vám kombinácia výbuchu jadrovej bomby a umývanie vlasov nejde veľmi do kopy, ale ak s nami vydržíte dlhšie, dozviete sa, že to nie je úplný nezmysel. Je zrejmé, že ak by došlo k spomínanému výbuchu v relatívnej blízkosti, tak nemá význam riešiť takéto veci, pretože tlaková vlna by nám nedala šancu sa ani poriadne nadýchnuť.

Táto rada sa týka skôr situácii, ak by sa po jadrovom výbuchu niekde ďaleko dostali do vzduchu mikroskopické rádioaktívne častice, ktoré by k nám po pár dňoch dopravil vietor. Varovanie nepoužívať vlasový kondicionér sa objavilo na oficiálnej stránke úradu pre civilnú bezpečnosť. Dôvodom má byť účinok kondicionérov na vlasy, ktorý uľahčuje maličkým rádioaktívnym časticiam prilepiť sa na mikroskopické štrbiny v štruktúre vlasov. „Vlas sa počas dňa môže rozvinúť ako šiška borovice a tieto častice sa dostanú až do jeho vnútra,“ vysvetľuje odborník na rádiológiu Angus Chen.

Na druhej strane samotný šampón sa nachádza medzi odporúčanými prostriedkami ochrany, pretože radiácia je „ako vymeniť si plienku. Nechcete ju mať na sebe, ale ak sa na vás dostane, zmyjete ju zo seba a idete ďalej,“ zľahčuje celý problém Adrew Karam, odborník na bezpečnosť a rádioaktivitu.

Čo z toho teda vyplýva? Umývať sa to áno, ale nie s použitím kondicionéru. Alebo sa poriadne modliť, aby k žiadnemu jadrovému výbuchu nikdy nedošlo.

Zdroj: sciencealert.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj