Ak počas počúvania hudby mávate zimomriavky, môžete patriť medzi osobitnú skupinu ľudí

0

Stalo sa vám niekedy, že ste počúvali nejakú dojemnú skladbu následkom čoho ste na celom tele zrazu zacítili zimomriavky? Gratulujeme. Pravdepodobne patríte medzi osobitnú skupinu ľudí, teda aspoň tak to vidia vedci z Harvardu.

Vedecký experiment, na ktorý sa podujal doktorandský študent Harvardu Matthew Sachs spravil na vzorke 200 ľudí. Ich úlohou bolo vyplniť online osobnostný test. Na základe výsledkov vybral skupinu 20 ľudí, pričom 10 z nich uviedlo, že pri počúvaní hudby mávajú zimomriavky. Následne sa títo ľudia dobrovoľne podrobili sledovaniu mozgovej aktivity. Toto ich utvrdilo v tom, že aj keď všetci patrili medzi milovníkov hudby, len polovica z nich bola schopná fyzicky reagovať na hranú hudbu.

Po tomto nasledovalo skenovanie mozgu metódou diffusion tensor imaging (DTI), ktorá umožňuje sledovať nervové spojenia medzi jednotlivými časťami mozgu. Výsledné snímky ukázali rozdiely medzi prepojeniami častí mozgov u obidvoch skupín. Vedcom sa potvrdilo, že ľudia schopný vonkajších prejavov emócií na hudbu majú aj bohatšie nervové spojenia smerujúce k časti mozgu zodpovednej za spracovanie zvukov. Nie je však známe, či sa táto vlastnosť dá získať aj počas života, alebo sa jedinec s ňou musí narodiť.

Zdroj: neurosciencenews.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj