Ako dopadla Fincherova dráma Gone Girl?

0
Poznáte ten pocit, keď si počas prestávky v práci na mobile prezeráte filmové novinky, narazíte na trailer a poviete si, že toto je film, na ktorý proste musíte ísť. Presne toto som zažil pri novom filme Davida Finchera, ktorý patrí medzi najuznávanejších filmových režisérov tejto doby, a to aj napriek tomu, že doposiaľ nebol ocenený Oscarom. Naplnil teda film Gone Girl moje očakávania alebo sa David Fincher tentoraz sekol?

“Vždy, keď myslím na svoju ženu, spomeniem si na jej hlavu. Chcel by som jej ju rozmlátiť a pozrieť sa do nej, na čo asi tak myslí?“

Bývalý novinár Nick Dunne (Ben Affleck) sa zobudí do zdanlivo obyčajného dňa. Je to síce deň, keď má so svojou manželkou piate výročie svadby, avšak v poslednej dobe im to nejako neklape, a tak tomu nekladie žiadnu väčšiu pozornosť. Naraňajkuje sa, vyzdvihne poštu a nakoniec zájde za svojou sestrou Margo (Carrie Coon) do baru, ktorý spoločne vlastnia. Jeho manželkou je Amy Dunnová (Rosamund Pike) a je synonymum dokonalej ženy, ktorá kedysi taktiež pracovala v novinárskej brandži. Je dokonca inšpiráciou pre detskú knižnú sériu Amazing Amy, ktorú píšu jej hrdí rodičia.

V bare zazvoní telefón, volá Nickov sused, ktorý hlási, že dvere do ich domu sú pootvorené a bojí sa, že kocúr, ktorý sedí na schodoch, utečie. Nick tak dopije svoj drink a chystá sa domov, kde ho čaká (ne)príjemné prekvapenie. Dvere nie sú len pootvorené ale dokorán otvorené, obývačka vyzerá ako po nejakom fyzickom zápase a po jeho manželke ani stopy. Nick neváha a okamžite zburcuje políciu, ktorá sa ihneď pustí do vyšetrovania tohto záhadného zmiznutia. Po pár dňoch vyšetrovania však všetky dôkazy ukazujú na to, že únoscom, respektíve vrahom je jej manžel Nick. Zabil Nick svoju manželku?

Musím sa priznať, že som po filme nazrel aj do knihy, aby som si to vedel porovnať, a bol som priam nadšený. Kniha ide s filmom takmer ruka v ruke, až na koniec, ktorý bol autorkou knihy prepísaný pre potreby filmu. Ide takmer o dokonalú adaptáciu, hlavne kvôli tomu, že samotná autorka knihy Gillian Flynn sa postarala aj o scenár. Film si zachováva dokonca aj knižné rozprávanie, teda striedavo prítomnosť z Nickovho pohľadu a minulosť z pohľadu Amy. Film sa rozbieha už od prvých minúť, príbeh nie je rozprávaný pomaly, a tak sa nemusíte báť, že by ste sa počas filmu nudili. Film trvá viac ako 140 minút a ani neviem, ako ubehli.

Ben Affleck do postavy Nick Dunna zapadol, ako by bola napísaná priamo pre neho. A Rosamund Pike? Rola ako šitá na mieru. Trocha som sa bál, ako to bude vyzerať s Neilom Patrickom Harrisom, nakoľko u neho nie sme zvyknutí na vážne role, avšak jeho výkon bol viac než postačujúci. Tyler Perry, ktorý si snáď ešte nezahral ani v jednom dobrom filme (okrem Star Treku, samozrejme), mi prekvapivo nevadil a rola právnika Bolta mu celkom sadla. Pre Carrie Coon, ktorá si zahrala Nickovu sestru Margo, bol toto prvý celovečerný film a myslím si, že to zvládla celkom dobre a chémia medzi súrodencami viac-menej fungovala super.

Čo sa naozaj podarilo, je atmosféra, ktorá je úplne skvelá. Napätie pretrváva takmer vždy, čo len umocňuje hudba od dvojice Trent Reznor a Atticus Ross, ktorí už s Fincherom spolupracovali aj v minulosti. Skúšal som si soundtrack pustiť aj mimo filmu, avšak sú to všetko také tajuplné zvuky, ktoré síce vo filme sedia ako uliate, no mimo neho sú takmer nepočúvateľné. Kamera v podaní Jeffa Cronenwetha – tu snáď ani netreba nič hovoriť, stačí sa pozrieť na The Social Network či Girl with the Dragon Tatoo – zaručená kvalita.

Celkovo je film Gone Girl kvalitnou drámou. Príbeh je zaujímavý a dokonca skvelo pôsobí ako satira pre väčšinu dnešných manželstiev. David Finecher opäť ukázal, že je synonymom kvality, a tak môžem tento film len odporučiť. Skvelé audiovizuálne spracovanie, výborné výkony hercov v hlavných úlohách a možno sa dočkáme aj Oscarovej nominácie za scenár.

Share.

O autorovi

"The ones who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do." Spoluzakladateľ webu a zástupca šéfredaktora. Žurnalistike sa aktívne venujem štyri roky, na webe sa starám hlavne o kategóriu šport, film a hry.

Komentuj