Ako pomôcť deťom s adaptáciou v materskej škôlke

0

Materská škola je štádium predškolského vzdelávania, prostredníctvom ktorého absolvuje pomerná väčšina detí určitú formu akéhosi začlenenia sa do kolektívu, v ktorom sa trocha viac a pod odborným a profesionálnym dozorom pripravujú na svoje ďalšie vývojové obdobie.

Zároveň je materská škola užitočná pre deti a dospelých, pretože deti v nej majú príležitosť hrať sa a spolupracovať so svojimi rovesníkmi a pedagógmi a ich rodičia môžu bezpečne ísť do práce. Prvý príchod vášho dieťatka do nového prostredia však nemusí byť jednoduchý, pretože si to vyžaduje určitú mieru adaptácie na nové prostredie. Samozrejme, že to závisí od jeho veku, konkrétneho zariadenia a do určitej miery aj od povahových vlastností.

Musíte prispieť k ich prispôsobeniu

Často, na začiatku návštevy materskej školy, dieťa ráno plače. Je to logické a do určitej miery aj očakávané. Musí sa prispôsobiť novým podmienkam a všetko zvládnuť bez podpory matky. Pre niektoré deti je to dokonca stres, pretože komunikácia s najbližšími sa zrazu vytratila a je tu niekto iný. Aj preto je vašou úlohou prispieť k tomu, aby sa vaše dieťatko dobre adaptovalo.

Dajte si záležať na výbere samotného zariadenia, malo by deťom poskytovať maximálny komfort a tie najlepšie podmienky pre dobrý a správny duševný a fyzický vývoj. Z nášho pohľadu je na tieto účely vhodná súkromná materská škôlka v Trenčíne, ktorá disponuje tým, o čom mnohé iné predškolské zariadenia len snívajú. Krásnym prostredím a profesionálnou starostlivosťou s prvkami Montessori pedagogiky.

Základy adaptácie

Aby sa v tejto škôlke cítilo vaše dieťatko naozaj príjemne. Niekoľko týždňov a dní vopred sa začnite s ním prechádzať okolo samotného zariadenia. Dobré je, ak sú vtedy deti aj vonku a hrajú sa. Tieto spontánne prejavy detskej radosti a hry spozoruje aj vaša ratolesť a postupne si začne zvykať na svojich rovesníkov, ktorí tam v diaľke niekde sú. A možno sa nakoniec bude do škôlky pýtať aj samé.

Je dôležité, aby bola matka v tomto momente chvíľu v zornom poli a dieťa povzbudzovala, tým že hovorí, ako sú všetky iné deti bez rodičov ticho, šťastné a dobré.

Často aj malá časť domu v podobe mäkkej hračky alebo obľúbenej veci pomáha deťom zvyknúť si na podmienky materskej školy.

Nakoniec sa dieťa adaptuje, no čas, ktorý bude na to potrebovať môže byť dlhší. Závisí to aj od toho, ako ste doteraz pristupovali k jeho výchove, aké zariadenie ste mu vybrali, a aký má vaše dieťa vek. V každom prípade svoj kolektív a spoločnosť potrebuje, preto všetky tieto veci pri umiestnení do konkrétnej materskej škôlky zvážte.

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.