Ako sa stať domácim meteorológom

0

Počasie ovplyvňuje život na našej planéte. Či už teploty atakujú 35°C, alebo klesajú hlboko pod bod mrazu. Suché obdobia sa striedajú s dažďom, búrkami, či povodňami. Počasie dokonca ovplyvnilo aj zopár historických udalostí v dejinách ľudstva. Stačí si spomenúť na Napoleona a jeho útok na Moskvu – pre silné mrazy jeho armáda radšej ustúpila než by pomrzla a tak isto to bolo aj počas druhej svetovej vojny, kedy sa pre to isté rozhodli nemeckí vojaci vzdať boja o Moskvu. Náhle silné mrazy, ktoré zaskočili aj domácich stáli za porážkou nepriateľských vojsk.

Predpoveď počasia – stále ide o odhad.

Vyspelá technika, moderné prístroje, družice, satelity,… to všetko slúži na zistenie a predpoveď počasia nie len u nás, ale na celom svete. Stále je tu ale dosť veľká možnosť, že sa meteorológovia a všetky prístroje do predpovedi netrafia. Pravdou je, že predpoveď počasia je sčasti odhad. Javy, ktoré značne ovplyvňujú počasie sa dejú 20 km nad zemským povrchom – troposféra. Kým na zemi je pekne a teplo v troposfére sa môže formovať víchrica. Na zistenie toho čo sa deje kilometre nad planétou slúžia meteorologické balóny, ktoré doplnia chýbajúce údaje. Ich vypúšťanie je ale finančne náročné. Z toho dôvodu sa balóny vypúšťajú len z približne 700 meteorologických staníc na svete.

Tak isto je dôležité brať do úvahy aj javy, ktoré sa dejú v strede oceánov kde žiadne meteorologické stanice nie sú. V tomto prípade ide naozaj len o odhad.

Domáce meteostanice.

Nakoľko sa na predpoveď počasia veľmi spoľahnúť nedá a vy každé ráno rozmýšľate čo si oblečiete do práce staňte sa meteorológom amatérom. Výrazne vám v tom pomôžu meteostanice, ktoré si môžete vybrať na http://www.rankito.sk/najlepsie-meteostanice/ . Nedostanete k nej síce meteorologický balón, ale získate presnú predpoveď počasia na daný deň v oblasti, v ktorej bývate. Výhodou domácich meteostaníc je niekoľko a záleží len od vás a od finančnej investície čo všetko vám stanica dokáže predpovedať – pravdaže len ohľadom počasia.

Výber meteostanice.

Základné

Základné typy meteostaníc vás spoľahlivo budú informovať o teplote v interiéry a exteriéry. Základná výbava týchto staníc vám poskytne aj informácie o vlhkosti, atmosferickom tlaku, ukáže vám presný čas a má zabudovaný aj budík. Tento typ patrí medzi najlacnejšie druhy meteostaníc.

Pokročilé

Pokročilé meteostanice poskytnú majiteľovi viac informácií. Ich súčasťou býva aspoň jedna bezdrôtovú sondu, vďaka ktorému môžete sledovať stav teploty, vlhkosti,…aj v miestach vzdialených desiatky metrov ad stanice. Okrem základných informácií vám poskytnú aj predpoveď o pravdepodobnosti zrážok, množstve zrážok a barometrický tlak.

Profesionálne

Profesionálne, alebo polo profesionálne meteostanice vám poskytnú informácie aj o výške hluku, CO2, UV žiareniu, pocitovej teplote, môžete ich prepojiť s počítačom, alebo mobilným telefónom a tak mať aktuálne informácie stále po ruke. Profesionálne meteostanice sa radia k tým najdrahším na trhu.

Na čo brať ohľad pri kúpe meteostanice.

Presnosť merania predpovedi.

Presnosť merania je jednou z najdôležitejších vlastností, na ktorú by ste mali brať ohľad. Ktorá stanica má najmenšiu chybovosť vám predajca neprezradí. Preto je najlepšie dať v tomto smere na názory iných. Pokiaľ chcete čo najpresnejšiu predpoveď počasia orientujte sa podľa vlastných nárokov (čo od meteostanice očakávate), recenzií majiteľov a pravidelne sa aktualizujúcich testov kvality, ktoré berú do úvahy skúsenosti zákazníkov aj zo zahraničia.

Pripojenie sond – rozšírenie meteostanice.

Bezdrôtové sondy sú pre meteostanice najvhodnejšie. Môžete nimi merať teplotu, vlhkosť, množstvo zrážok,… aj na vzdialenejších miestach. Informujte sa o možnosti rozšírenia meteostanice o ďalšie sondy – možno časom budete chcieť mať aj informácie o aktuálnych hodnotách UV žiarenia, alebo o obsahu CO2 vo vzduchu.

Pripojenie na internet.

Výhodou staníc s touto funkciou je možnosť používať ich aj na diaľku. Pomocou mobilnej aplikácie, alebo webstránky sa kedykoľvek a kdekoľvek dozviete všetko čo chcete vedieť o predpovedi počasia.

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.