Ako začať šetriť na budúcnosť a pritom nezruinovať rozpočet?

0
238

Dnešná doba šetrnosti nepraje. Lákadiel, ktoré z našich peňaženiek ťahajú nemalé sumy, je na každom kroku veľa. Odkladanie úspor do banky by však ani v tejto dobe nemalo byť luxusom či prežitkom. Práve naopak.

Odkladať si každý mesiac úspory bokom sa stáva niečím, na čo si pomaly ani nespomenieme. Navyše, snahám začať šetriť nepridáva ani fakt, že úroky k sporiacim produktom sú v posledných rokoch naozaj nízke a zároveň podmienky na získanie bezúčelovej pôžičky sú benevolentné ako nikdy predtým. Niet sa potom čo čudovať, keď namiesto sporiaceho účtu človek siaha po rýchlom úvere, ktorý vyrieši nečakané problémy a výdavky i za cenu dlhoročného splácania s úrokmi.

Odkladajte si malú sumu každý mesiac

Aj napriek tejto negatívnej situácii je dôležité si uvedomiť, že šetriť by sme mali za každých okolností a začať s tým treba čo najskôr. Odborníci na sporenie radia držať sa základného pravidla – každý mesiac si odložiť minimálne 10 percent z celkového príjmu. Presne také percento z príjmu si odkladá aj väčšina Európanov. Keď si vypočítate výslednú sumu, zistíte, že nejde vôbec o závratné číslo, ktoré by malo váš rozpočet na mesiac zruinovať. Čo ho ale zruinovať môže, je nečakaná udalosť, keď budete nutne potrebovať väčší obnos peňazí. Predstavte si celkom reálnu situáciu: pokazí sa vám práčka alebo chladnička, no vy ste bez ušetrených úspor. Nebolo by lepšie, ak by ste si kúpu nového spotrebiča mohli vyriešiť z úspor namiesto požičania si peňazí s vysokým úrokom, ktoré budete splácať niekoľko rokov?

Sporenie sa v banke stále oplatí

Ako sme už spomenuli, úroky na sporiacich produktoch sú dnes vo všeobecnosti nízke. Aj tak stále platí, že odložiť si časť z výplaty do banky je výhodnejšie, ako ich nechať doma ležať „pod vankúšom“ alebo si ich nechať v peňaženke. Nehovoriac o tom, že ak máte finančnú rezervu odloženú v banke, nehrozí, že podľahnete pokušeniu a ušetrené peniaze niekde miniete. Možností, ako svoje financie sporiť do budúcnosti a ešte na tom aj niečo zarobiť, je hneď niekoľko, banky na Slovensku ponúkajú rôzne formy sporenia v závislosti od vašich potrieb.

Čo je to ten sporiaci účet?

Tým najbežnejším je sporiaci účet, ktorý sa využíva ako krátkodobá forma sporenia v horizonte niekoľkých rokov. Od osobného bankového konta sa líši najmä v úrokovej sadzbe, keďže to žiadny úrok neponúka. Odborníci preto radia založiť si popri osobnom konte aj sporiaci účet, na ktorý si budete každý mesiac formou trvalého príkazu automaticky posielať vami nastavenú sumu. Sporiaci účet je flexibilnou a bezpečnou formou sporenia, ak si dáte pri výbere banky záležať, aj výhodnou. Medzi najzaujímavejšie sporiace účty na slovenskom trhu patrí sporiace konto eMax od internetovej banky mBank. Prináša totiž celý rad výhod. Peniaze na účte má klient k dispozícii okamžite a kedykoľvek, nemusí tak čakať určité obdobie, ako je to pri iných sporiacich produktoch. Vaša finančná rezerva tak nie je nijako viazaná, k úsporám máte prístup dokonca aj cez platobnú kartu. V iných bankách budete musieť rátať za okamžitý výber s poplatkom, prípadne s tzv. výpovednou lehotou niekoľkých dní, kým vám banka umožní bezplatný výber.

Sporiace účty bez poplatkov

Sporiace konto eMax je bez poplatkov, banka dokonca nevyžaduje ani žiaden minimálny zostatok na účte. V mBank nie ste obmedzovaní počtom účtov, k bežnému účtu si je totiž v tejto banke možné zriadiť až štyri sporiace účty, a to úplne jednoducho – cez internet banking. V súčasnosti ponúka aj sporiaci účet eMax Plus, ktorý má zvýhodnený úrok 0,3 percenta pri splnení určitých podmienok. Stačí, ak počas mesiaca uskutočníte kartou aspoň tri platby či na osobnom (sporiacom) účte v danom mesiaci budete mať zostatok aspoň 300 eur. Úrokovú sadzbu 0,3 percenta získate aj zriadením ďalšieho sporiaceho účtu mSporenie, ktorý funguje tak, že pri každej platbe kartou sa časť vami určenej sumy prevedie na sporiace konto. V oboch prípadoch je založenie a vedenie účtu úplne zadarmo.

Na čo slúži terminovaný vklad?

Ak máte záujem sporiť dlhodobo, sporiaci účet by nemusel byť pre vás úplne najvýhodnejší. Odborníci odporúčajú siahnuť preto radšej po termínovaných vkladoch alebo vkladných knižkách. Oplatia sa najmä vtedy, ak máte k dispozícii väčšiu sumu peňazí, ktorú dlhodobo nebudete potrebovať. Pri termínovaných účtoch platí fixný úrok, ktorý je spravidla vyšší ako pri tých sporiacich. Väčšina bánk neumožňuje vložiť na tento typ konta ďalšie platby, je preto potrebné založiť si nový vklad. Tu opäť vychádza v ústrety klientom internetová mBank, ktorá im ponúka možnosť založenia neobmedzeného počtu mVkladov, ktoré sú bez poplatkov. Banke teda nezaplatíte ani cent, keď si termínovaný vklad založíte, ale ani ak sa rozhodnete ho zrušiť.