Akú power banku pre vaše potreby?

0

Ešte pred pár rokmi sme o slovnom spojení power banka nepočuli takmer nič, resp. ak vôbec, tak to boli len chudobné informácie zo zahraničných serveroch, ktoré sa nám snažili vysvetliť o čo ide. Dnes sa však s týmto termínom stretáme čoraz častejšie a power banky sa pomaly, ale isto stávajú neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

Neustále narastajúci dopyt po výkone mobilných zariadení so sebou logicky prináša aj potrebu vyššej spotreby energie. Aj keď sa výrobcovia smartfónov, tabletov, a iných mobilných zariadení snažia do svojich zariadení montovať vysokokopacitné batérie, ich výkon je v mnohých prípadoch nepostačujúci. Stačí sa na pár hodín „zabudnúť“ na internete a v momente ste v „červených číslách.

Na trhu je dnes široká ponuka rôznych modelov, ktoré sa od seba odlišujú jednak kapacitou, rýchlosťou dobíjania a tiež podstatným parametrom ako je výstupné napätie.

Kapacity Power bánk na našom trhu

Na Slovensku je momentálne v ponuke množstvo power bánk s kapacitou od 2500 mAh až do bravúrnych 30 000 mAh, ktoré oceníte predovšetkým počas dlhšej cesty mimo civilizácie. Kapacita je parameter, ktorý je potrebné Power bankazvažovať v závislosti od toho, kde chcete power banku používať a ako častou ňou budete svoje zariadenie nabíjať. Dôležitá skutočnosť, na ktorú nemožno zabúdať je fakt, že z celkovej kapacity udávanej výrobcom dokážete v praxi získať len cca. 40-70%.

Pri kúpe power banky s vyššou kapacitou je dobré mať na pamäti, že nie všetky výrobky, ktoré k nám prídu z Číny a v popise pri údajoch s kapacitou majú neštandardne veľa núl, sú aj v skutočnosti takto výkonné. Často ide len o necertifikované údaje, pomocou ktorých sa výrobcovia snažia nalákať na „super výrobok“ avšak za zlomok reálnej ceny. Aby ste sa tomu vyhli, je vhodné nakupovať v obchodoch, kde danej veci rozumejú a nemajú v ponuke 3 alebo 4 kusy veľmi podobných špecifikácii. Jedným z nich je aj online obchod officecomp.sk, kde je v ponuke viac než 60 rôznych druhov power bánk od známych výrobcov, medzi ktorými si musí každý nájsť tú svoju a navyše aj celkom priaznivú cenu.

Vyšší prúd bohužiaľ znamená nižšiu účinnosť

Z praktického hľadiska je potrebné pamätať na to, že pri zmene výstupného napätia sa automaticky mení aj samotná kapacita power banky. Ak si zoberieme napríklad zmenu výstupného napätia z 3,7 V na 5 V dostaneme sa na hodnotu 85%, t.j. power banka s kapacitou 10 000 mAh sa razom „zmení“ na banku s kapacitou 8 500 mAh.  K tomu je potrebné pripočítať aj prirodzené straty, predovšetkým tepelné. Ideálne je, ak power banka disponuje viacerými výstupmi s rôznymi hodnotami ako napr. 2× (5V 2,1A) a 1× (5V 1,5A) vďaka čomu potom môžeme dobíjať viac zariadení naraz.

OS v tomto prípade nerozhoduje

Jednou z potešujúcich informácií bude určite aj skutočnosť, že v prípade power bánk nemusíte riešiť večný problém kompatibility svojho zariadenia z dôvodu iného operačného systému. Myslí sa tým iOS, teda operačný systém používaný v zariadeniach Apple, ako napr. iPhone, iPad a pod, a potom ostatné zariadenia bežiace na OS Android. Jediné čo musíte mať je správny konektor, pretože predovšetkým zariadenia od Apple sú „citlivé“ na svoje vlastné príslušenstvo a neradí sa „párujú“ s necertifikovanými káblami. Stačí pripojiť power banku a dobijete si tak svoje „nahryznuté jabĺčko“ ako aj „zeleného robota“.

Výbava a príslušenstvo

Súčasťou power banky by malo byť aj nejaké to príslušenstvo. Neodmysliteľnou súčasťou sú USB káble, pomocou ktorých je možné dobíjať mobilné zariadenia. V prípade nabíjania navigácii sa môže vyskytnúť osobitný konektor, ktorý síce nebude v štandardnej výbave, ale s použitím vhodnej redukcie sa zariadenia určite spárujú. Existujú však aj kompletné sady power bánk s príslušenstvom, vďaka čomu odpadá dodatočná investícia na nákup potrebných káblov. Jednou z nich je napr. power banka Canyon CNE-CPB156W, ktorú nájdete v ponuke na officecomp.sk.

Na zamyslenie stojí aj samotný obal a prevedenie power banky. Ak plánujete viac cestovať, určite oceníte kovové puzdro, ktoré síce viac váži, ale zato ju aj viac ochráni. Ak máte možnosť vybrať si z farebnej škály,  voľte radšej niečo pestrofarebné, pretože čierna farba zbytočne priťahuje slnečné lúče, a tým pádom prispieva k prehrievaniu zariadenia. Na www.officecomp.sk nájdete širokú škálu power bánk a ostatného príslušenstva pre vašu kanceláriu a počítače.

Zdroj: PR

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj