Akých kandidátov firmy uprednostňujú?

0
261
Cropped studio shot of a group of businesspeople using wireless technology while waiting in line against a gray background

Nezamestnanosť klesá na historické minimá a ľudia si zháňajú novú prácu oveľa ľahšie ako to bolo v minulosti. Kým pred pár rokmi sa kandidáti predháňali, aby svoj vysnívaný post dostali a spoločnosti si mohli vyberať, teraz sa karta obrátila. Stále však platí, že prednosť dajú firmy najmä kandidátom, ktorí už za sebou majú potrebné skúsenosti alebo požadovanú kvalifikáciu. Nemusí to však byť jednoznačné pravidlo.

Čo hovoria čísla

V júli dosiahla na Slovensku nezamestnanosť 5,47 percenta. Úrady práce počas tohto istého obdobia evidovali približne 82,5-tisíca voľných pracovných miest. Naproti tomu počet nezamestnaných, ktorí by mohli okamžite nastúpiť do práce je vyše 150-tisíc. Oproti minulému roku ich počet o vyše 32-tisíc klesol, no napriek tomu ide o číslo, ktoré neustále prevyšuje možnosti zamestnať sa všetkým.

Platí, že ľudia, ktorí majú skúsenosti v určitom pracovnom odbore si väčšinou nájdu prácu rýchlejšie a jednoduchšie ako študenti, ktorí práve opustili brány školy. Keďže počet nezamestnaných stále prevyšuje počet pracovných miest a navyše je možné zamestnávať aj cudzincov z Európy, je potrebné sa na pracovný pohovor dobre pripraviť. Zavážiť môže aj najmenší detail. Prvý dojem je preto dôležitý, úlohu zohráva nielen vzhľad a elegantné oblečenie ale najmä otvorenosť a príjemné vystupovanie.

Mladí verzus skúsení

Nie vždy zamestnávateľ uprednostní skúseného zamestnanca. V niektorých prípadoch môžu mať študenti na vrch vďaka húževnatosti, flexibilite, rýchlemu prispôsobeniu sa novému prostrediu a najmä ochote učiť sa nové veci, čo môže byť najmä v prípade vyšších ročníkov problematickejšie. Na druhú stranu, skúsenosti nadobudnuté rokmi praxe sú v niektorých prípadoch na nezaplatenie. Zaškolenie nového zamestnanca totiž môže byť v prípade mladého študenta, ktorý sa s pracovnou pozíciou zatiaľ v praxi nestretol veľmi zdĺhavé a neefektívne. Naproti tomu zaškolenie pracovníka, ktorý už má niekoľko rokov praxe za sebou zaberie maximálne pár týždňov. Najmä pracovníci vo vyššom veku už nie sú takí rýchli a efektívni ako súčasné nasadenie vyžaduje. Práca im trvá dlhšie a často majú problém prispôsobiť sa novým metódam a postupom. Študenti tak dokážu svojou promtnosťou častokrát vynahradiť aj menšie technické nedostatky. Platí, že každý jeden človek je jedinečný a individuálny a rovnako individuálne je aj rozhodovanie firiem pri tom, ktorého kandidáta uprednostnia.

Pohľad zamestnávateľov

Zamestnávatelia očakávajú mnohokrát viac ako je možné – od absolventov vyžadujú skúsenosti, ktoré bez praxe v zamestnaní nemôžu nadobudnúť. Ako z tohto začarovaného kruhu von?

Nielen, že zamestnávatelia hľadajú určité atribúty k životopisom svojich kandidátov a chcú, aby mali určité kľúčové zručnosti a kvality, ale tiež veľmi zohľadňujú pracovné skúsenosti pri nábore nových absolventov.

Odpovedá: Ing. Peter Groid, konateľ spoločnosti Ecom Invest, bezpečnostné a protipožiarné dvere DEFENDOOR

„Keďže sme firma, ktorej podstatu tvoria ľudia so skúsenosťami, preferujeme skúsenejších adeptov, ktorí sú zbehlí v segmente bezpečnostných a protipožiarnych dverí a majú s témou niečo spoločné. Môžem povedať, že aj na naše ponúkané pozície sa nám vo väčšej miere spontánne hlásia  skôr „zabehnutí“ ľudia v odbore. Takí, ktorí už niekedy pracovali s bezpečnostnými a protipožiarnymi dverami, alebo boli na strane developera, ktorý sa o náš produkt a službu zaujímal. Vyberáme najmä podľa odbornosti, skúsenosti ale aj celkového dojmu, keďže vo firme by mala vládnuť aj dobrá kolektívna atmosféra.
Samozrejme, nevylučujeme ani mladých absolventov, ktorí sú ambiciózni a najmä majú záujem o prácu a informácie v danom segmente. Náš kolektív síce momentálne netvoria čerství absolventi vysokých škôl, no do budúcna popri raste firmy, to nevylučujeme. Aj my sme boli mladí a dostali sme šancu.“

Odpovedá: Ivana Golianová, firma Renit Beton, odborníčka na betónové doplnky

„Sme firma, ktorá prvotne zamestnáva ľudí z robotníckeho sektora. Ak je niekto šikovný a usilovný, nezáleží nám na tom, či je absolvent alebo dlhoročný pracovník. Keďže pracujeme v oblasti betónu, u nás je zaučenie samozrejmosťou, a tak aj osoba z dlhoročnými skúsenosťami zo stavebníctva u nás musí prejsť zaškolením, keďže veci robíme inak. Teda či zaučíme dlhoročného pracovníka alebo absolventa u nás nerozhoduje. Zhliadame skôr na zodpovednosť pri práci, dobrú atmosféru vo firme a kvalitne odvedenú prácu. Máme skúsenosti aj s mladými pracovníkmi ale aj staršou vekovou kategóriou. Či sa nám niečo osvedčilo viac, ťažko povedať, keďže rozdiel medzi nimi nejako výrazne nevnímame. No musím povedať, že stále sme naklonení zamestnávať nových a nových ľudí každej vekovej kategórie.“

Odpovedá: Andreas Kreutz, odborník na pánsku módu zo spoločnosti TAILOR MADE

Prijať absolventa znamená takmer všetko ho naučiť a venovať jeho výchove veľa energie a času. Na druhej strane je to ešte celkom tvárny človek, a preto si z neho môžete jednoduchšie vyškoliť presne takého kolegu, akého potrebujete. Skúsený človek by zasa mal do firmy priniesť okrem bežných znalostí na danú pozíciu aj niečo nové, čo obohatí existujúci tím. Pre mňa neexistuje jednoznačná preferencia. Som ochotný dať šancu aj mladému šikovnému absolventovi, ak cítim, že to dáva zmysel, ale určite je jednoduchšie zobrať hotového človeka, ktorý bude od začiatku podávať plný výkon. Teda ak taký existuje a dá sa aj zaplatiť 🙂