Ant-Man – Zmenšiť sa na hrdinu

0

Ant-Man je v komiksoch zakladajúcim členom Avengers. Je teda logické, že dostal vlastný film. Otázne je, či nás Marvel dokáže nadchnúť ďalším príbehom o zrode superhrdinu.

Scott Lang je obyčajný chlapík, ktorý nie je hlúpy a má isté akrobatické nadanie, ale nemá ani prachy, ani svaly, ani kontakty. Jediné, čo mu ide, je utekať pred zodpovednosťou a kradnúť. Inak je to totálny lúzer. Človek milión, len mravec v mravenisku. Jeden z nás, bežných ľudí, ktorý bojuje o prežitie. Až dokým si ho jeden mierne šialený vedec nenajme, aby okradol iného totálne šialeného vedca. Toľko k deju.

Už ste asi vytušili, o čom Antman je. Je to o bežnom človeku vo svete superhrdinov, ktorý sa tiež stane superhrdinom. Ale nejaký ten svet mu je ukradnutý, v skutočnosti len zachraňuje vzťah so svojou rodinou. Bombastické finále tak prebieha v jednej detskej izbe. Film je v porovnaní s Avengermi výrazne komornejší a viac sa „drží pri zemi“. Alebo by sme mohli aj metaforizovať – „vo vnútri mraveniska.“ Keď si teda odmyslíme absurdne prekrútené fyzikálne zákony, dostaneme dobre napísaný film, ktorý sa myšlienky „človek – mravec“ drží vo viacerých rovinách.

Či už ide o to, kde sa dej odohráva (pár interiérov, minimum exteriérov), medzi kým sa odohráva (zopár postáv), ale hlavne na akom konflikte stavia. Hlavný hrdina je zlodej, nižšia vrstva, priemerný človek s priemernými problémami, „mravec.“ Záporák je bohatý geniálny vedec vo vedení obrovskej spoločnosti, biznisman – „Kráľ mraveniska.“ Tiež v tom cítite istý komunistický podtón?

Myšlienka je teda jasná a aj téma. Dialógy sú nesmierne vtipné a dobre napísané. Rovnako i akcia. Vo filme, ktorý sa snaží byť v porovnaní so zvyškom série menej bombastický, to srší nápadmi a hravosťou.

Nečudo, veď za scenárom stojí Edgar Wright, tvorca Kornetovej trilógie a Scotta Pilgrima. Vtipné a hravé filmy sú jedny z mojich obľúbených. Wright to však nedopracoval na režisérsku stoličku Ant-mana, hlavne pre nezhody so štúdiom. Namiesto neho sa réžie ujal Peyton Reed, ktorého najvýraznejší počin je Yes Man. Nie je to zlý režisér, ale chýba mu Wrightova hravosť. Film však ukorigoval do zdarného konca. Dokázal z neho vyťažiť maximum.

Ant-man je dobre natočený, zrežírovaný i zahraný (Paul Rudd je naozaj skvelý, Corey Stoll je správne slizký a Michale Douglas je… Michelom Douglasom), no pôsobí rutinne. Sám o sebe je nesmierne zábavný film s niekoľkými muchami, hlavne v logike, avšak v rámci série pôsobí slabo a nevýrazne. Keby sme mali Ant-mana popísať jedným slovom, bola by to „jednoduchosť“. V tom je jeho sila i slabina.

Ant-man je tradičný Marvel. Nič, čo by bolo zlé, tie dve hodiny sú naozaj príjemne stráveným časom, ale z radu nevytŕča. Možno nabudúce, keď sa miesto zmenšovania budeme snažiť zväčšiť.

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Kholat: Mrtvá hora vo vydavateľskom pláne Comgadu

Odišli a už sa nevrátili. Deväť študentov našlo za nevyjasnených okolností smrť v ruskom pohorí Ural. Polooblečené telá boli pohádzané po okolí, stan bol rozpáraný zvnútra. Je možné, že to všetko spôsobila len náhla panika? Česká distribučná spoločnosť Comgad oznamuje, že do svojho vydavateľského plánu zaradila hororovú hru Kholat: Mrtvá hora, ktorú vyvinulo poľské nezávislé štúdio IMGN.PRO. V hre sa vrátite na miesto záhadnej udalosti a pokúsite sa odhaliť, čo sa pred rokmi na úpätí hory stalo. Mrazivá atmosféra bieleho pekla vás začne pohlcovať a s každou ďalšou voľbou budete prepadať strachu a neistote. Hra Kholat: Mrtvá hora, inšpirovaná skutočnou udalosťou zániku Djatlovovej výpravy, ponúkne hráčom prvotriedny a strašidelný zážitok v podobe hororového dobrodružstva z pohľadu prvej osoby, zameraného na preskúmavanie prostredia a odhaľovania okolností tragédie. Atmosfére bude nahrávať aj otvorený svet, množstvo zápletiek a nelineárny príbeh. Poľské štúdio IMGN.PRO taktiež oznámilo spoluprácu s Mary Elizabeht McGlynnovou, ktorá prepožičia svoj hlas hernému soundtracku. Jej hlas môžete poznať napríklad z kultovej série Silent Hill či z hier Batman: Arkham City, Devil May Cry 4 alebo Final Fantasy XIII. Titul Kholat: Mrtvá hora vyjde pre PC v júni tohto roku v profesionálnej českej verzii s titulkami. Zdroj: Tlačová správa