Britská vláda súhlasí s kontroverzným rozšírením londýnskeho letiska Heathrow

0

Jedno z najväčších letísk sveta – londýnske letisko Heathrow – sa pravdepodobne znova rozrastie. Po rokoch odkladania britská vláda nakoniec odsúhlasila projekt na vybudovanie ďalšej pristávacej plochy v západnej časti tohto letiska. Súčasťou rekonštrukcie je aj vybudovanie ďalšieho terminálu, v poradí už šiesteho, ktorého architektonický návrh spracovali architekti z firmy Grimshaw Architects.

V súlade s odporúčaniami špeciálnej komisie pre správu letísk, vláda súhlasila s vybudovaním druhej pristávacej dráhy. Ako priamy následok sa predpokladá vytvorenie 77 000 nových pracovných miest, rast ekonomiky. Súčasťou návrhu je aj zrušenie nočných letov a zníženie úrovne hluku.

Mnohí vidia v tomto projekte aj jasný signál do sveta o tom, že britská ekonomika sa aj napriek rozhodnutiu vystúpiť z EÚ rozvíja a napreduje. Nie každý je však z tohto rozhodnutia nadšený. Podľa starostu Londýna (Sadiq Khan) nové lety prinesú do mesta viac znečistenia, čo je v priamom opaku voči snahám o zníženie dopadov klimatických zmien. Okrem toho, časť dediny Harmondsworth bude kvôli tomuto projektu zničená, z čoho majú jej obyvatelia hlavu v smútku.

O projekte bude parlament rokovať budúci rok. Ak návrh prejde, projekt by mal byť dokončený do roku 2025.

Zdroj: theguardian.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

NASA potvrdila, že okolo Zeme krúži ešte jeden „mini mesiac“

Pre väčšinu ľudských vzťahov je storočie dlhá doba, v niektorých prípadoch dokonca nepredstaviteľná. No ak je reč o vesmíre a konkrétne o planétach, storočie je len krátky úsek takmer nekonečného života. Po takmer storočí mohli teraz vedci z NASA oficiálne potvrdiť, že malý asteroid, ktorý vytrvalo krúži okolo Zeme, môže byť jej druhým, avšak len mini mesiacom. S priemerom niečo pod 100 metrov vo svojej najväčšej časti, ho ináč ako mini nemožno nazvať. Vedci predpokladajú, že tento nápadník našej planéty s názvom 2016 HO3 tu krúži už dobrých 100 rokov. Prvýkrát ho identifikovali 27 apríla pomocou teleskopu v Haleakala na Havaji. Vedci si myslia, že tu neostane navždy, pretože jeho orbita nie je taká stabilná. Jeho partnerstvo s našou matičkou Zemou odhadujú ešte na pár storočí. Aj keď sa asteroid neustále vychyľuje zo svojej dráhy, gravitácia Zeme ho stále pritiahne naspäť, a tak sa nedokáže odpútať, aby letel sám ďalej do vesmíru. Tento prípad asteroidu nie je v dejinách jediný. Aj v minulosti boli zaznamené podobné prípady, avšak tento vyniká svojou dĺžkou, pretože mnohé iné tu krúžili najviac ak pár desiatok rokov. Zdroj: inhabitat.com