Čalúnený nábytok – spoločník v každej domácnosti

0
190
Čalúnený nábytok
Čalúnený nábytok

Čalúnnictvo je remeslo, ktorého história siaha do minulých storočí. My ho však poznáme hlavne kvôli nábytkárskemu priemyslu. Kreslá, sedačky, ale aj čalúnené jedálenské stoličky má väčšina ľudí v domácnosti. Čalúnený nábytok je spoločník v každej domácnosti.

Čalúnený nábytok nikdy moc nemáčajte

Viacerí ľudia si myslia, že ak budú nábytok pravidelné čistiť namokro, podarí sa im ho vyčistiť. Príliš časté máčanie čalúneného nábytku by mohlo poškodiť dobrú polyuretánovú penu a nábytok znehodnotiť. Mokrý molitan znamená automaticky šírenie plesne a smeruje to k úplnej degradácii nábytku.

Ak chcete nábytok vyčistiť, nikdy ho moc nemáčajte. Stačí, ak ho v letných horúčavách vykartáčujete mierne navlhčeným kartáčikom. Nábytok tak bude čistejší a bude vyzerať sviežejšie.

Čalúnený nábytok odporúčame vysávať špeciálnymi nadstavcami, ktoré nepoškodia poťahový materiál.

Deky ako ochrana čalúnenia

Ak máte kreslo a chcete, aby vám čalúnenie dlho vydržalo, pozrite si v obchode s kvalitným bytovým textilom vhodné deky, ktoré by čalúnenie dokázali ochrániť pred mechanickým poškodením. Ak chcete, môžete si kúpiť prehozy, ktoré sú určené na ochranu čalúnenia.

Dávajte si však pozor na farebné prevedenie. Nesmie príliš kričať a musí farebne ladiť s čalúnením nábytku.

Prečalúnenie

Nič nevydrží večne, to platí aj o čalúnení. Po čase sa napríklad sedacia súprava a kreslo vysedí a poškodený bude nielen poťah, ale aj molitan. Ak ale nábytok má pevnú konštrukciu, nemá zmysel vyhadzovať tento nábytok. Odporúča sa dať si ho prečalúniť. Stačí si nájsť skúseného čalúnnika, ktorý presne vie, aký poťahový materiál uprednostniť a akú výplň zvoliť, aby vám nábytok slúžil dlhšie ako predtým.

Čalúnený nábytok je dôležitým spoločníkom v domácnosti. Starajte sa oň tak, aby ste ho nepoškodzovali a výrazne neskrátili jeho životnosť.