Čína oficiálne spustila systém spoločenského hodnotenia svojich obyvateľov

0

Na základe dokumentu čínskej vlády (Planning Outline for the Construction of a Social Credit System) z roku 2014 sa práve spustila skúšobná prevádzka systému spoločenského hodnotenia obyvateľov tejto krajiny.

Aj keď účasť v ňom je momentálne dobrovoľná, od roku 2020 to bude povinné pre každého. Jeho podstatou je vytvorenie databázy s informáciami o svojich obyvateľov s dôrazom na ich spoločenské správanie, na základe ktorého vytvoria niečo ako spoločenský kredit danej osoby. Najväčšie spoločnosti krajiny ako napr. WeChat, Sesame Credit, a AliPay patriaci spoločnosti Alibaba poskytnú svoje cenné údaje, ktoré o obyvateľoch majú, aby vytvorili ich rebríček s ohľadom na 5 základných kritérií – finančná história, schopnosť plniť úlohy, osobné vlastnosti, správanie a interpersonálne vzťahy.

Podstata toho všetkého je tá, aby niekto, kto denne strávi 8 hodín hraním PC hier bol jasne označený za neefektívneho, lenivého občana v porovnaní s občanom, ktorý pravidelne kupuje plienky pre svoje deti a má predpoklad dostať hodnotenie „zodpovedného občana“.

Systém počíta aj s odmenami. Ak niekto dosiahne určitý stupeň, čakajú naňho odmeny vo forme prístupnejších pôžičiek, rýchlejšieho spracovania víz pri cestovaní do zahraničia a pod.

Zdroj: wired.co.uk

Foto: pixabay.com

Share.

O autorovi

Comments are closed.