Čo musíte vedieť o tepelných čerpadlách vzduch-vzduch?

0

Tepelné čerpadlá vzduch/ vzduch patria v celej strednej a západnej Európe k najpredávanejším typom čerpadiel a veľmi často sa jedná o vôbec najpredávanejší typ aj v rámci iných oblastí. Výrazne sa však líši dôvodmi, prečo si majitelia nehnuteľností jednotky vzduch-vzduch zaobstarávajú. Jedna skupina tak robí pre špecifické vlastnosti týchto čerpadiel, druhá z dôvodu nedostatočných vedomostí. Aby ste pri výbere nového zdroja tepla pre Vašu nehnuteľnosť nespadali do druhej spomínanej kategórie, pripravili sme pre vás prehľad niekoľkých faktov o tomto druhu čerpadiel.

Sú veľmi lacné

Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch majú najnižšiu obstarávaciu cenu zo všetkých typov čerpadiel. Aj preto ich nájdete napr. v hobby marketoch či stavebninách.

Inštalácia je jednoduchá

Inštaláciu vnútornej aj vonkajšej jednotky čerpadla vzduch-vzduch zvládne priemerne manuálne zručný jedinec. Spravidla teda nie je potrebná inštalácia zo strany stavebnej firmy či servisného tímu predajcu (pozn. je však vhodnejšie, ak inštaláciu vykonáva skúsený pracovník, kvalita inštalácie má vplyv nielen na výkon čerpadla, ale tiež aj na jeho životnosť).

Dokáže chladiť

Tepelné čerpadlá vzduch-vzduch Vám v zime slúžia ako zdroj tepla a v lete Vám naopak môžu plniť funkciu klimatizácie. Čo je jedna z hlavných výhod tohto zdroja tepla, respektíve častý argument ľudí siahajúcich u takto zameraných predajcov práve po čerpadlách vzduch-vzduch.

Sú vhodné pre špecifický typ nehnuteľností

Tepelné čerpadlá vzduch-vzduch majú obmedzený počet vnútorných jednotiek, hodia sa teda do nehnuteľností s menším počtom miestností. Zároveň, tepelné čerpadlá vzduch-vzduch nedokážu poskytnúť veľkým nehnuteľnostiam dostatočný objem tepla v krutých mrazoch, preto je k nim dodávaný aj elektrokotol. Zároveň, s klesajúcou vonkajšou teplotou citeľne rastú aj náklady na výrobu tepla za pomoci tepelného čerpadla.

Aj toto je dôvod, prečo tepelné čerpadlá často nájdete na zimných záhradách, v garážach, dielňach, rekreačných objektoch a pod., kde svoju úlohu plnia na výbornú. Ak tepelné čerpadlo vzduch-vzduch nájdete vo veľkom rodinnom dome, ktorý nemá žiadny iný zdroj tepla, majiteľ tejto nehnuteľnosti pravdepodobne patrí do druhej skupiny zákazníkov, tj. čerpadlo si kúpil z neznalosti, prípadne naletel nekalému predajcovi.

Potrebujú pravidelnú starostlivosť

Vnútorné aj vonkajšie jednotky tepelných čerpadiel vzduch-vzduch potrebujú pravidelnú starostlivosť.

Vonkajšia jednotka potrebuje cirkuláciu vzduchu, tj. je potrebné poskytovať voľný priestor v okolí tejto jednotky a pravidelne odstraňovať nahromadené lístie, rastliny plaziace sa po jednotke, zamedziť hromadenie vody pod jednotkou pod.

Vnútorná jednotka si vyžaduje pravidelné čistenie vzduchových filtrov, v ktorých sa hromadia nečistoty.

Zároveň, je nutné dodržiavať intervaly servisných prehliadok, ktoré sú často podmienkou pre prípadné uznanie predĺženej záruky.

Nevie ohrievať teplú vodu

Jedným z dôvodov, prečo si domácnosti zaobstarávajú tepelné čerpadlá je zníženie nákladov na teplo a teplú vodu. Tepelné čerpadlá vzduch-voda či zem-voda dokážu vyrobiť objem teplej vody dostatočný aj pre viacgeneračné nehnuteľnosti. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch však vodu ohrievať nevie.

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.