Efektívna komunikácia v partnerstve je veľmi dôležitá

0

Komunikácia je základ vzťahu. Túto vetu určite počúvate z každej strany, ale aká je vlastne tá efektívna komunikácia?

Na príkazy zabudnite

Vypustite zo svojho slovníka rozkazy typu: „Musíš, teraz urobíš toto, okamžite začni robiť …“ Ako náhle totiž svojmu náprotivku poviete, že niečo musí, dostaví sa jediná reakcia: „Nemusím!“ Oveľa lepšie je, keď muža požiadate, pokojne poprosíte, alebo mu navrhnete, že by „mohol urobiť to a to“ alebo že by ste „chceli a boli rada, keby urobil“… Buďte diplomatka. Tak vždy dosiahnete čo chcete a ešte váš miláčik bude mať pocit, aký je dôležitý a potrebný.

Pozor na posmešky

Ďalším odstrašujúcim príkladom sú zbytočné a mnohokrát prvoplánové a smiešne lichôtky. Samozrejme môžete svoj náprotivok pochváliť, ale zostaňte konštruktívna a vecná. Aj pozitívne môžete druhému povedať čo chcete inak, a nájsť tak spoločný kompromis. Vaše argumenty musia mať tiež hlavu a pätu.

Vulgárne slová do efektívnej komunikácie nepatria

Toto pravidlo si naozaj zapamätajte! Žiadna sprosté slová! Veríme, že ich určite poznáte veľa a ďalšie sa vám vybavia v okamihu, keď vás muž vytočí do nepríčetnosti. Ale vulgarizmy vám naozaj v ničom nepomôžu. Skúste radšej napočítať do päť, nadýchnuť sa a potom s mužom hovoriť na rovinu a hlavne pokojne.

Nepresadzujte len svoj názor

Ak máte iný názor ako váš náprotivok, skúste vysvetliť, prečo si to myslíte alebo to chápete práve takto. Zároveň však nechajte aj druhu stranu, aby to isté vysvetlil vám. Spoločnou debatou tak možno dôjdete k riešeniu, ktoré bude vyhovovať obom. Nebojujte dravo len za svoj názor, stojte si za ním, ale nechajte hovoriť aj iných.

Dobre ho počúvajte

Starostlivo počúvajte čo vám partner hovorí. Snažte sa ho pochopiť. Vžite sa na chvíľku do jeho kože, zamyslite sa ako by ste sa cítili na jeho mieste. Možno hovorí niečo, čo vám vadí, ale ani tak to neznamená, že si môžete zapchať uši a robiť, že to nepočujete alebo nevnímate. Každý predsa chce, aby sa bralo vážne, čo hovorí.

Nevykrikujte mu chyby, neurážajte ho

Najťažší bod, ktorý my ženy takticky preskakujeme … Ak ste urážlivé, snažte sa nič si nebrať príliš osobne, zapojte do komunikácie humor .

Ak máte problémy, riešte ich

Mnohí sú naučení odkladať rozhovory a vážne debaty na inokedy. Nehanbite sa partnerovi povedať: „Chcem o tom hovoriť teraz.“ Máte právo poznať jeho názor aj postoj. Je zbytočné čakať na vhodnú dobu, vhodný deň alebo chvíľku, kedy budete mať na komunikáciu čas. Hovorte spolu často a bez zábran. Len tak budete obaja spokojní.

Zdroj: mihalima

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj