Harmančekový čaj by mohol pomôcť ženám žiť dlhšie

0

Je všeobecne známe, že harmančekový čaj pomáha uvoľniť napätia a jeho blahodarné účinky boli dokázané aj pri nachladnutí.  Dnes však veda pokročila a máme tu dôkaz o jeho ďalších pozitívách.

Najnovšia vedecká štúdia našla priamu súvislosť medzi pravidelným pitím tohto čaju a nižším rizikom úmrtia u žien.

Počas siedmych rokov vedci skúmali skupinu 1677 ľudí mexicko-amerického pôvodu obidvoch pohlaví vo veku 65 rokov a viac.

Z tejto skupiny bolo 14% ľudí, ktorí pravidelne pili harmančekový čaj, avšak len u žien sa ukázalo, že im to prospieva. Zo štúdie vyplýva, že ženy, ktoré pili tento čaj, mali o 29% nižšiu pravdepodobnosť úmrtia.

Aj keď autori nevedia presne odôvodniť danú skutočnosť,  Brett Howrey, jeden z autorov štúdie, ponúka možné zdôvodnenie: „Tento rozdiel môže byť spôsobený tradične rozdielnymi úlohami mužov a žien v spoločnosti, kde pre ženy je typickejšia práca v domácnosti a tiež sú zvyknutejšie na tradičnú formu liečby pomocou bylín a čajov.“

Podľa spomínanej štúdie sú ženy vytrvalejšie v konzumácii tohto čaju ako ich silnejšie polovičky.

Aj keď nie je celkom presne určená spojitosť medzi konzumáciou harmančekového čaju a dlhším životom,  jeho pozitívne účinky na ľudský organizmus sú známe už stáročia. Preto si myslím, že šálka kvalitného voňavého harmančekového čaju nikomu neuškodí.  Takže na zdravie.

Zdroj: medicaldaily.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj