Izrael testuje elektrocesty schopné bezdrôtovo nabíjať autá jazdiace po nich

0

Rozvoj elektromobilizmu nezadržateľne naberá na obrátkach, a s tým súvisí aj rozvoj ostatných vecí, ktoré takúto formu dopravy umožňujú. Izraelská spoločnosť Electroad pracuje na vývoji nového typu vozovky, ktorá by bola schopná dobíjať elektromobily po nej jazdiace priamo počas jazdy a navyše aj bez nutnosti priameho kontaktu s vozovkou.

Nápad spočíva v uložení kabeláže do vozovky, ktorá by viedla prúd a ten by bol následne prostredníctvom indukcie prenášaný do automobilov. Prvé testy takéhoto dobíjania dopadli úspešne a spoločnosť teraz pracuje na inštalácie potrebnej kabeláže pre testy autobusu na jednej celej trase v Tel Avive.

Nápad vznikol s cieľom podporiť celosvetovú snahu redukcii emisií CO2 zodpovedných za významné klimatické zmeny, ktorých sme v súčasnosti svedkami. Spoločnosť Electroad sa chce sústrediť prevažne na verejnú dopravu, a možno tak otvoriť dvere aj novým investorom zo súkromného sektora.

Zdroj: inhabitat.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

„Death Ray“ Walkie Talkie je vyhlásená za najhoršiu budovu Británie

Na svete neexistuje veľa budov, ktoré by mali doslova nadprirodzené schopnosti, ako napr. roztopiť pred nimi zaparkované autá alebo odfúknuť ľudí z chodníka. Ale londýnska ‘Death Ray’ Walkie Talkie to dokáže. Táto 160 metrov vysoká budova s oficiálnym názvom 20 Fenchurch Street sa práve stala víťazom súťaže 2015 Carbuncle Cup a získala titul najhoršej budovy Veľkej Británie. Svoju zlú povesť získala ešte v roku 2013, keď sa jej ušla prezývka “Walkie-Scorchie” zato, že sa vďaka odrazu slnečných lúčov od jej skleneného priečelia doslova roztopilo jedno luxusné auto zaparkované pred ňou. Ten istý dôvod bol aj príčinou vznietenia kobercov na chodníku pred vstupom do budovy. Navyše, minulý mesiac sa v novinách objavili veľké titulky o tom, ako je budova zodpovedná za silné veterné tunely v jej okolí, ktoré dokážu dokonca zvaliť okoloidúcich na zem. Znie to priam neuveriteľne, však? Časopis Building Design (BD) magazine organizuje spomínanú súťaž Carbuncle Cup každý rok s cieľom nájsť najhoršiu budovu v krajine. Čitatelia môžu svoje návrhy zasielať odbornej komisii, ktorá ich schvaľuje a následne vyberá víťaza. Tohtoročným víťazom je budova, ktorá bola dokončená ešte len minulý rok na jar. Navrhol ju architekt Rafael Vinoly a postavili ju za ohromných 200 miliónov libier. Toto 27-poschodové monštrum je častokrát kritizované za to, že narúša architektonickú líniu mesta. Kontroverznú budovu definuje sklenené priečelie, ktoré sa smerom k vrchu rozširuje. Tento netradičný dizajn kritizujú nielen pre nezvyčajný vzhľad, ale aj pre určitý chaos v jej okolí. Už počas výstavby boli odrazené lúče slnka z jej stien natoľko silné, že dokázali spôsobiť požiar. Odraz slnka od sklenenej fasády sa správal rovnako, akoby to bolo zväčšovacie sklo. http://assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2015/09/Walkie-Talkie-Skyscraper-Carbuncle-Cup-2015-71.jpg http://assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2015/09/Walkie-Talkie-Skyscraper-Carbuncle-Cup-2015-3.jpg http://assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2015/09/Walkie-Talkie-Skyscraper-Carbuncle-Cup-2015-5.jpg http://assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2015/09/Walkie-Talkie-Skyscraper-Carbuncle-Cup-2015-4.jpg http://assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2015/09/Walkie-Talkie-Skyscraper-Carbuncle-Cup-2015-2.jpg http://assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2015/09/Walkie-Talkie-Skyscraper-Carbuncle-Cup-2015-6.jpg Zdroj: inhabitat.com