Japonsko chce pre svoju olympiádu (2020) vyrábať medaily z recyklovaných smartfónov

0

Jedna olympiáda sa ledva skončila a už čítame rôzne správy o tej budúcej, ktorá sa bude konať v roku 2020 v japonskom Tokiu. Podľa portálu Inhabitat, organizátori sa údajne pohrávajú s myšlienkou vyrobiť medaily z recyklovaných smartfónov.

Nepoužívaná elektronika je štandardne zdrojom veľmi vzácnych kovov od zlata, cez striebro až po meď. Podľa správy Nikkei Asian, v roku 2014 sa do koša spolu s nepoužívanými elektronickými zariadeniami vyhodilo viac ako 142 kilogramov zlata, čo je ďaleko viac ako cca. 10 kilogramov, ktoré sa použilo na výrobu medailí pre OH v Londýne v roku 2012.

Na jednej strane máme dostatočné zdroje týchto vzácnych kovov, na strane druhej však leží otázka ako ich získať. Japonsko stále nemá uzákonené pravidlá týkajúce sa recyklácie nepoužívanej elektroniky svojich zákazníkov. To v praxi znamená, že len malé percento sa znova vracia do obehu ako súčasť nových zariadení a väčšina končí ako odpad. Z celkovo 650 000 ton elektroodpadu sa každý rok zrecykluje iba 100 000 ton.

Organizátori OH plánujú pripraviť verejnú kampaň, v ktorej chcú vyzvať ľudí, aby odovzdali svoje staré zariadenia, ktoré sa budú dať použiť na výrobu medailí.

Zdroj: inhabitat.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Staň sa automobilovým redaktorom SMARTmug.sk

Bavia ťa nové autá, si v tejto oblasti doma a navyše nemáš problém písať? Ak si odpovedal minimálne 1x ÁNO, potom si na správnom mieste. Tvoj čas nadišiel práve teraz. Sme jedným z najrýchlejšie rastúcich lifestylových webov na Slovensku a práve TERAZ potrebujeme práve TEBA. Keďže na slovenskom internetovom poli nie sme sami, musíme na sebe neustále pracovať, a preto nadišiel čas rozšíriť naše rady a pozvať k sebe nového SMARTmugora – automobilového redaktora. Nepochopil? Nevadí, napíšeme to jasnejšie. Web magazín SMARTmug.sk hľadá automobilového redaktora/redaktorku, ktorý by mal chuť podeliť sa s nami o svoje články o nových autách či motorkách. Takže, ak máš čas a chceš sa pochváliť svojou vlastnou recenziou nových štvorkolesových tátošov, nechýba ti chuť a odvaha skúsiť to s nami, napíš na info@smartmug.sk a dohodneme detaily. Tešíme sa na TEBA.