Ktoré úrovne polarizácie slnečných okuliarov skutočne ochránia váš zrak?

0

Kvalitné slnečné okuliare by mali ochrániť váš zrak pred škodlivými účinkami slnečných lúčov. Ide o  polarizačné slnečné okuliare, ktoré dokážu pohlcovať lúče a poskytnúť vám tak spoľahlivú ochranu zraku aj pri najväčšej slnečnej intenzite. Len vďaka určitej úrovni polarizácie okuliarov si užijete príjemné slnko bez následkov a obmedzení, ktoré vám doteraz bránili prežiť leto a dovolenku v požadovanom komforte.

Čo je polarizácia?

Svetlo je vo svojej podstate elektromagnetické vlnenie, ktoré sa šíri vertikálne aj horizontálne. Kým to vertikálne nám umožňuje vidieť a vnímať jasné farby a kontrasty, horizontálne nám škodí. Horizontálne svetlo spôsobuje veľké oslňovanie, znižuje viditeľnosť, no našťastie ho dokážu  eliminovať práve slnečné okuliare polarizačné.

Ich šošovky sú ošetrené vrstvou ochranných chemikálií. Práve preto ich veľmi často vyhľadávajú šoféri aj športovci, no určite ich výhody ocení úplne každý.

Ak sú okuliare polarizačné, je to na nich uvedené. Overiť si to môžete s LCD monitorom alebo displejom mobilu. Pozrite sa na monitor alebo displej cez sklo okuliarov a potom ich postupne otáčajte o 90°. Ak displej stmavne, okuliare sú polarizované.   

Kde nájdete označenie UV ochrany okuliarov?

Kvalitné slnečné okuliare musia mať aj UV ochranu. Sledovať by ste teda mali UV filter a kategóriu UV filtra. UVC žiarenie má dĺžku 100-280 nm, UVB 280-315 nm a UVA 315-400 nm. Práve tieto žiarenia spadajú do oblasti nebezpečného ultrafialového žiarenia.

Na svojich okuliaroch hľadajte označenie UV 400, ktoré je na vnútornej strane rámu, prípadne je na šošovke nálepka. Okrem toho sa filtre delia na 5 kategórií:

  • Kat. 0 – svetlý alebo bezfarebný filter – prepúšťa 80-100 % viditeľného žiarenia;
  • Kat. 1 – svetlý filter – prepúšťa 43-80 % viditeľného žiarenia;
  • Kat. 2 – stredne tmavý filter – prepúšťa 18-43 % viditeľného žiarenia;
  • Kat. 3 – tmavý filter – prepúšťa 8-18 % viditeľného žiarenia, neodporúča sa pri šoférovaní;
  • Kat. 4 – veľmi tmavý filter – prepúšťa 3-8 % viditeľného žiarenia, neodporúča sa pri šoférovaní;

Ak by ste potrebovali kúpiť niečo podobné aj svojim deťom, myslite na to, že slnečné okuliare pre najmenších by mali mať 100 % UV filter, pretože zrak detí sa vyvíja približne do veku 7 až 8 rokov a jeho poškodenie v tomto čase môže byť do budúcna veľkým rizikom.

Slnečné polarizačné okuliare sú skutočne dobrá investícia nielen do vášho pohodlia, ale aj zdravia. A ako si vybrať tie najkvalitnejšie teraz už viete.

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.