Miniatúrne rezbárske škatuľky zo 16. storočia sú také malé, že na ich skúmanie používajú röntgen

0

Na svete sa nachádza len 135 miniatúrnych rezbárskych predmetov vyrobených z dreva rastliny zvanej krušpán, ktoré odborníkom na umenie lámu hlavy už nejaké to desaťročie. Pred nejakým časom sa rozhodli na nich pozrieť bližšie, aby odhalili ich tajomstva.

Jedná sa prevažne o náboženské predmety uložené v múzeách alebo súkromných zbierkach po celom svete. Predpokladá sa, že všetky tieto predmety vznikli počas relatívne krátkeho obdobia (medzi rokmi 1500 a 1530) v oblasti dnešného severného Belgicka alebo Holandska. Vzostup novej spoločenskej vrstvy obchodníkov vytvoril požiadavku pre kvalitné náboženské predmety. No s príchodom Reformácie sa všetko rýchlo zmenilo a tieto predmety viac neboli „v móde“.

Na podrobné preskúmanie týchto umeleckých kúskov použili röntgenové snímanie a software na trojrozmernú analýzu. Toto im umožnilo vidieť do „ich vnútra“ a odhaliť tak aj napríklad to, že na spojenie jednotlivých častí použili drevené kliny menšie ako semeno trávy.

Zdroj: boredpanda.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj