Miniatúrne rezbárske škatuľky zo 16. storočia sú také malé, že na ich skúmanie používajú röntgen

0

Na svete sa nachádza len 135 miniatúrnych rezbárskych predmetov vyrobených z dreva rastliny zvanej krušpán, ktoré odborníkom na umenie lámu hlavy už nejaké to desaťročie. Pred nejakým časom sa rozhodli na nich pozrieť bližšie, aby odhalili ich tajomstva.

Jedná sa prevažne o náboženské predmety uložené v múzeách alebo súkromných zbierkach po celom svete. Predpokladá sa, že všetky tieto predmety vznikli počas relatívne krátkeho obdobia (medzi rokmi 1500 a 1530) v oblasti dnešného severného Belgicka alebo Holandska. Vzostup novej spoločenskej vrstvy obchodníkov vytvoril požiadavku pre kvalitné náboženské predmety. No s príchodom Reformácie sa všetko rýchlo zmenilo a tieto predmety viac neboli „v móde“.

Na podrobné preskúmanie týchto umeleckých kúskov použili röntgenové snímanie a software na trojrozmernú analýzu. Toto im umožnilo vidieť do „ich vnútra“ a odhaliť tak aj napríklad to, že na spojenie jednotlivých častí použili drevené kliny menšie ako semeno trávy.

Zdroj: boredpanda.com

Reklama:
728x90
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Komik „akože“ číta knihy s viaczmyselnými názvami a čaká na reakcie okoloidúcich

Komik Scott Rogowsky sa rozhodol otestovať ľudí, ktorých bežne stretáva vo vagónoch metra. Pripravil si pre nich netradičný žartík. Na svoju dlhú cestu metrom si pribalil knihu, ktorú obalil do obalu s veľmi nezvyčajným názvom. Potom za pomoci svojho spolupracovníka a skrytej kamery natočili reakcie ľudí sediacich okolo seba. Medzi spominanými knihami sa objavili aj také pikošky ako napr.: „Ass Eating Made Simple; How To Hold Your Fart In; a 101 Penis Lengthening Exercises You Can Do at Home.“ Reakcie niektorých ľudí boli skutočne zaujímavé. Presvedčte sa sami. Zdroj: youtube.com