Miniatúrne rezbárske škatuľky zo 16. storočia sú také malé, že na ich skúmanie používajú röntgen

0

Na svete sa nachádza len 135 miniatúrnych rezbárskych predmetov vyrobených z dreva rastliny zvanej krušpán, ktoré odborníkom na umenie lámu hlavy už nejaké to desaťročie. Pred nejakým časom sa rozhodli na nich pozrieť bližšie, aby odhalili ich tajomstva.

Jedná sa prevažne o náboženské predmety uložené v múzeách alebo súkromných zbierkach po celom svete. Predpokladá sa, že všetky tieto predmety vznikli počas relatívne krátkeho obdobia (medzi rokmi 1500 a 1530) v oblasti dnešného severného Belgicka alebo Holandska. Vzostup novej spoločenskej vrstvy obchodníkov vytvoril požiadavku pre kvalitné náboženské predmety. No s príchodom Reformácie sa všetko rýchlo zmenilo a tieto predmety viac neboli „v móde“.

Na podrobné preskúmanie týchto umeleckých kúskov použili röntgenové snímanie a software na trojrozmernú analýzu. Toto im umožnilo vidieť do „ich vnútra“ a odhaliť tak aj napríklad to, že na spojenie jednotlivých častí použili drevené kliny menšie ako semeno trávy.

Zdroj: boredpanda.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Stane sa "duckface" oficiálne novým slovom angličtiny?

Zamýšľali ste nad tým ako sa tvoria slovníky? Ako to asi vyzerá, keď rada pre tvorbu slovníkov rozhoduje, ktoré slovo tam dá, a ktoré nie. Ako trávi „rada starších“ zostavujúca Collins' English Dictionary svoj voľný čas? Presne tak ako aj my, surfovaním po internete, po rôznych sociálnych sieťach a vyhľadávaním nových slov a fráz, ktoré sa tam objavia. V príprave pred vydaním 12. vydania tohto slovníka sa jeho tvorcovia rozhodli opýtať používateľov internetu, ktoré slová tam zaradiť. A tak vytvorili na Twitteri verejné hlasovanie medzi deviatimi novými slovami, ktoré by sa mali dostať do tohto vydania. Možno to znie divne, ale kto iný by mal rozhodnúť o tom, či sa slová ako „sext“ alebo „selfie“ používajú dosť často, ak nie samotní ľudia, ktorí ich vytvorili. Ďalší kandidáti sú slová ako napr. Gaybourhood (a Gay-friendly neighborhood), Felfie (farmer-selfie), Duckface (toto hádam netreba vyslvetľovať) alebo Euromaidan (a pro-European protestor from Ukraine). Aj keď oficiálne hlasovanie bolo ukončené 28. mája,  zatiaľ nebolo zverejnené, ktoré slovo nakoniec vyhralo. Viac informácií môžete nájsť na oficiálnej stránke celého projektu.   Zdroj: telegraph.co.uk