Miniatúrne rezbárske škatuľky zo 16. storočia sú také malé, že na ich skúmanie používajú röntgen

0

Na svete sa nachádza len 135 miniatúrnych rezbárskych predmetov vyrobených z dreva rastliny zvanej krušpán, ktoré odborníkom na umenie lámu hlavy už nejaké to desaťročie. Pred nejakým časom sa rozhodli na nich pozrieť bližšie, aby odhalili ich tajomstva.

Jedná sa prevažne o náboženské predmety uložené v múzeách alebo súkromných zbierkach po celom svete. Predpokladá sa, že všetky tieto predmety vznikli počas relatívne krátkeho obdobia (medzi rokmi 1500 a 1530) v oblasti dnešného severného Belgicka alebo Holandska. Vzostup novej spoločenskej vrstvy obchodníkov vytvoril požiadavku pre kvalitné náboženské predmety. No s príchodom Reformácie sa všetko rýchlo zmenilo a tieto predmety viac neboli „v móde“.

Na podrobné preskúmanie týchto umeleckých kúskov použili röntgenové snímanie a software na trojrozmernú analýzu. Toto im umožnilo vidieť do „ich vnútra“ a odhaliť tak aj napríklad to, že na spojenie jednotlivých častí použili drevené kliny menšie ako semeno trávy.

Zdroj: boredpanda.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Pre svoju najnovšiu kampaň SS16, značka Givenchy oslovila 27 top modeliek

Ktokoľvek mal vo francúzskom módnom dome Givenchy na starosti výber tvári pre najnovšiu kampaň pre Jar/Leto 2016, musel sa cítiť celkom bezradný, pretože sa ich tam nakoniec objavilo až 27. Zábery pre spomínanú kampaň sa robili v Manhattene a na výsledných fotografiách máte možnosť vidieť tváre modeliek ako Miranda Kerr, Joan Smalls, Candice Swanepoel, Natalia Vodianova, Lara Stone a Gemma Ward. Toto multinárodné, trans-generačné obsadenie bolo vybraté zámerne a to za účelom ilustrovať témy ako jednota a diverzita, ktoré v poslednej dobe pretláča kreatívny riaditeľ tejto značky, Riccardo Tisci. Súčasťou kampane je tiež báseň speváka s umeleckým menom Anohni. http://static.highsnobiety.com/wp-content/uploads/2015/12/17191657/givenchy-ss16-campaign-002.jpg http://static.highsnobiety.com/wp-content/uploads/2015/12/17191701/givenchy-ss16-campaign-003.jpg Zdroj: highsnobiety.com