Muž so „stromovými rukami“ podstúpil 16 operácií, aby sa tejto zriedkavej choroby zbavil

0

Abul Bajandar sa možno zapíše do histórie ako prvý muž, ktorému lekári úspešne odstránili tzv. stromové ruky.

Veľmi zriedkavá genetická porucha (epidermodysplasia verruciformis) spôsobuje, že na rukách sa tvoria veľké bradavice, ktorých vzhľad pripomína konáriky stromov. V nemocnici Dhaka Medical College Hospital, kde mu lekári poskytovali bezplatnú zdravotnú starostlivosť býval kvôli intenzívnej liečbe ostatné dni spolu so svojou manželkou a dcérou.

Príbeh tohto muža sa stal natoľko známym, že zaujal aj mnohých lekárov zo zahraničia, ktorí mu chceli ochotne pomôcť sa vysporiadať s touto chorobou.

Po 16 operáciách, ktoré musel podstúpiť, je teraz šťastný, že sa môže znovu dotknúť svojich milovaných. „Už som si nemyslel, že znova budem môcť chytiť svoje dieťa do vlastných rúk.“

Lekári vravia, že ak sa bradavice nevrátia, Abul sa stane prvým človekom na svete, ktorý sa z tejto strašnej choroby uzdravil. „Abulova liečba bola významným míľnikom v dejinách lekárskej vedy,“ povedala Samanta Lal Sen pre denník Independent.

Zdroj: intependent.co.uk

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj