Na svete je ženský variant známej „modrej tabletky“ pre pánov

0

Oficiálne úrady práve rozhodujú o schválení, resp. zamietnutí nového lieku, ktorý by mal pomôcť ženám trpiacim nedostatočnou „chuťou na sex“.

Liek s názvom Flibanserin je určený pre ženy pred menopauzou, ktoré trpia na poruchu prirodzenej túžby po sexe. Podľa údajov v denníku The New York Times sa to týka až 7 percent žien pred menopauzou.

Pri užívaní lieku jedenkrát denne pred spaním sa v tele upravia hladiny serotonínu a dopamínu. Ten istý liek už „Food and Drug Administration“ dvakrát zamietla, pričom v roku 2010 sa tak stalo po prvý raz.

Hlavnou výhradou úradu je nízka efektivita lieku. Testované ženy, ktoré boli za normálnych okolnosti sexuálne aktívne 2 až 3 krát za mesiac, po užití lieku deklarovali aktivitu v rozmedzí 3 až 4-krát za mesiac. Takže aj napriek prezývke „ženská viagra“ odborná komisia lieku priradila priemernú až marginálnu efektivitu.

Navyše môže liek vyvolať aj sériu vedľajších účinkov, ako napr. nízky tlak krvi, zvracanie alebo nevoľnosti. Aj keď sa počas testovania objavili v minimálnom počte prípadov, jedna žena musela byť hospitalizovaná a riziko sa výrazne zvýšilo pri konzumácii alkoholu.

Sally Greenberg, výkonná riaditeľka National Consumers League vo svojom vyjadrení uviedla: „Pre ich vzťahy to je veľmi zničujúce. Vieme, že toto je problém určitej chémie v mozgu, tak ako depresia a tú vieme liekmi upraviť. Tak prečo to neurobiť aj s touto poruchou? Vieme to liečiť a mali by sme to liečiť.“

Oficiálny verdikt padne až 18. augusta tohto roku. Dovtedy má úrad čas zvážiť všetky plusy a mínusy daného prípravku.

Zdroj:nytimes.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj