Najnovšia hračka veľkých aj malých – fidget spinner – údajne obsahuje nebezpečne vysoký obsah olova

5

Malé krútiace sa hračky, pôvodne určené pre autistické deti, sa v priebehu pár mesiacov stali celosvetovým hitom. Nech sa pohnete kdekoľvek, takmer všade narazíte na niekoho, kto sa s touto malou hračkou hrá. No Tamara Rubinová, environmentálna aktivistka, pred nejakým časom otestovala zopár vybraných kúskov na prítomnosť ťažkých kovov ako napr. olovo a ortuť a výsledky šokovali nielen ju.

Z testovaných vzoriek, ktoré jej zaslali jej známi zistila, že v niektoré obsahovali až 19 000 ppm jednotiek olova a 1 000 ppm jednotiek ortuti. Lekári pritom považujú už hodnoty okolo 90 ppm olova za hranicu bezpečnosti. Podobne to bolo aj s náterom, ktorým boli tieto hračky natreté. Hodnoty síce neboli také vysoké, ale rovnako prekračovali bezpečné limity.

Na základe týchto zistení preto radšej každého varuje pred kúpou týchto hračiek nakoľko si nimi človek môže aj uškodiť.

Zdroj: inhabitat.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

5 komentárov

  1. Hh, tu som tú hračku videla v obchodíku s potravinami a myslela, že je to cukrík. Nie, dnes je škodlivé podľa štúdií naozaj všetko – hračky, potraviny, mobily atď.. Ak by ste chceli žiť v netoxickom svete, treba sa odsťahovať na samotu a všetko si zabezpečiť sám.

  2. Pingback: … prečo je otrava olovom taká nebezpečná pre detský mozog?

  3. Pingback: Matematik sa pokúsil vyrátať akou rýchlosťou sa točí Fidget Spinner

  4. Pingback: Stane sa „Orbiter“ nástupcom mánie zvanej Fidget Spinner?

Komentuj