Nemecké elektrárne tieto Vianoce platili za to, aby fabriky spotrebovali elektrinu

0

Cena elektrickej energie sa v Nemecku za posledné obdobie dostala na veľmi nízku úroveň, čo dospelo až do takého stavu, že ľudia za ňu nemuseli platiť, ale naopak, výrobca im platil za to, aby ju spotrebovali.

Fenomén tzv. „zápornej ceny“, teda stav, kedy spotrebiteľ za výrobok alebo službu neplatí, ale namiesto toho dostáva zaplatené, nie je bežná záležitosť, no z času na čas sa objaví. A v Nemecku sa tak stalo uplynulý vianočný víkend. Darček od elektrárni je výsledkom miliárd eur investovaných do obnoviteľnej energie. Ináč povedané, vďaka relatívne teplému počasiu, silným vetrom a nízkej spotrebe sa elektrina stala „prebytkovým tovarom“.

V Nemecku je až 12% dennej spotreby elektriny získanej z veterných turbín, no počas veterných dní sa toto percento môže zvýšiť až niekoľkonásobne. Na druhej strane klasické formy výroby elektriny ako napríklad tepelné elektrárne nedokážu dostatočne rýchlo regulovať jej výrobu, preto sa stalo to, že v nedeľu dostali veľké fabriky 50€ za každú spotrebovanú megawatt hodinu elektrickej energie.

Podobné problémy zaznamenali aj ďalšie európske krajiny, ktoré takýto nepomer zvyknú regulovať presunom v rámci spoločnej siete, no nie vždy je to dostatočne efektívne. Tento stav znovu otvoril otázku vývinu technológii schopných takto vyrobenú elektrinu uskladniť a v prípade potreby ju potom uvoľniť. To je však ešte hudba budúcnosti.

Zdroj: nytimes.com

Foto: pixabay.com

Share.

O autorovi

Comments are closed.