Pár tipov, aby vaše oči boli zdravé aj v lete

0

Slnečné okuliare nie sú novinkou a boli tu oveľa skôr ako polyvinylchlorid a UVB filter. Rímsky cisár Nero vraj pozoroval gladiátorské zápasy cez naleštené smaragdové kryštály a čínski sudcovia si už v 12. storočí nasadzovali tmavé sklá, znemožňujúce úbohým obvineným čítať v ich očiach.

Slnečné okuliare ako ich poznáme dnes – určené najmä na ochranu zraku pred slnkom – sa začali predávať na promenáde Atlantic City v New Jersey v dvadsiatych rokoch minulého storočia a čoskoro ich mal na tvári každý uvedomelý občan.

Čoskoro sa premenili vo fashion symbol a keď ich v roku 1936 vylepšili polaroidovým filtrom, stali sa tým, čím sú dnes – všeobecne uctievanou kombináciou užitočného a trendy predmetu.

Pár tipov, aby vaše oči boli zdravé aj v lete

  • Nasaďte si slnečné okuliare, kedykoľvek sú vaše oči vystavené UV žiareniu. To sa týka aj letných dní, keď je zamračené, alebo naopak zimných mesiacov pri pobyte na snehu, pri vode alebo vo vyšších nadmorských výškach, kde má slniečko oveľa väčšiu silu.
  • Kúpte si kvalitné okuliare, ktoré vám poskytnú dobrú ochranu. Okuliare by mali blokovať pokiaľ možno 100% UVA i UVB lúčov a prepustiť 75-90 percent viditeľného svetla. Rozhodujúca by nemala byť cena okuliarov, ale práve ochrana, ktorú vám poskytnú. Ideálne je kupovať okuliare v optike, kde vám personál s výberom poradí a kde máte záruku, že okuliare majú naozaj požadovaný UV filter.
  • Uistite sa, že povrch skiel okuliarov nie je nijako narušený poškriabaním alebo odrením.
  • Vyberte si vhodnú farbu skiel – žlté okuliare chránia pred modrým svetlom, šedé zase znížia intenzitu svetla bez toho, aby sa zmenila farba predmetov, a pohľad cez ne je tak najprirodzenejší.
  • Nezabudnite na ochranu očí u detí a tínedžerov. Na slniečku zvyčajne strávia oveľa viac času ako dospelí.

Okuliare s polarizačným filtrom prepúšťajú len pozitívne vertikálne vlnenie, videnie cez nich je pohodlné, kontrastné a bez nepríjemného oslnenia. V kombinácii s kvalitným UV filtrom a rôznymi odtieňmi sfarbenie polarizovaných šošoviek zaisťujú očiam bezpečnú ochranu proti slnečnému žiareniu, vysokú úroveň ostrosti videnia, citeľnú úľavu od únavy očí a vynikajúce vnímanie farieb.

Komfort a výhody, ktoré nám polarizačné slnečné okuliare prinášajú, oceníte v každodennom živote, pri športe, v aute, na rybách aj pri relaxácii.

Zdroj: mihalima, poradnia.pl

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj