Praha má novú „zašiváreň“ pre milovníkov kníh – vzducholoď Gulliver

0

Hlavné mesto našich západných susedov – Praha – mala aj do dnešného dňa toho dosť v ponuke. Od krásneho historického centra, cez nezabudnuteľnú plavbu loďou po Vltave až po obdivuhodný interiér Katedrály sv. Víta. Dnes však ponúka aj niečo netradičné – miesto, ktoré ocenia predovšetkým milovníci kníh.

Ako uvádza portál Lonely Planet, mestské centrum pre súčasné umenie (DOX) skonštruovalo dreveno-oceľovú konštrukciu v podobe vzducholode, ktorá má slúžiť predovšetkým ako čitáreň a miesto pre rozhovory o literatúre. Slávnostne ju otvorili len pred pár dňami (10. decembra) a deň na to ju sprístupnili aj širokej verejnosti.

Dizajnér a architekt v jednej osobe (Martin Rajniš) sa pri svojej vízii nechal inšpirovať utopistickou literatúrou a optimizmom zo začiatku 20-tého storočia. Vzducholoď pomenovaná po hlavnom hrdinovi známeho autora Jonathana Swifta – Gulliver – je umiestnená na strechách dvoch budov.

Zdroj: lonelyplanet.com

Reklama:
728x90
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Filmové tipy na víkend #8

Týždeň zbehol ako voda a my sa opäť stretávame pri našej pravidelnej rubrike, v ktorej vám prinášame zopár filmových tipov na tento víkend. Good Will Hunting (Dobrý Will Hunting) V tejto psychologickej dráme sa stretneme s dvadsaťročným matematickým géniom Willom Huntingom (Matt Damon). Ako správny génius má v sebe aj štipku šialenstva, a tak je jeho správanie nevyspytateľné. Dôvodom jeho správania je zrejme to, že väčšinu detstva strávil v sirotincoch. Jeho talent objaví profesor Gerald Lambeau (Stellan Skarsgård) a je ochotný s Willom pracovať. Problém je však v tom, že Will svoj talent využiť nechce, pretože sa nechce vzdať svojho doterajšieho života. Tu sa na scénu dostáva Sean Maguire (Robin Williams) a ten sa snaží Willa znova vychovať. Tento film vyhral Oscara za najlepší scenár (Matt Damon a Ben Affleck) a za najlepšieho herca vo vedľajšej role (RobinWilliams). Dallas Buyers Club (Klub poslednej nádeje) V roku 1985 sa elektrikár Ron Woodroof (Matthew McConaughey) dozvedá, že má AIDS a že do konca života mu zostáva približne 30 dní. Doktori si s touto zákernou chorobou nevedia dať rady, a tak posielajú Rona domov, aby mohol zomrieť v pokoji. Ron sa však len tak ľahko nevzdá, a tak hľadá alternatívne spôsoby liečby. Jeho útočiskom sa stáva čierny trh s neschválenými liekmi v Mexiku. Nakoľko nemá čo stratiť, začne tieto lieky pašovať na územie USA. Priateľa nájde v transsexuálovi Rayonovi (Jared Leto), ktorý trpí tou istou diagnózou. Spoločne založia Dallas Buyers Club, ktorý funguje tak, že ľudia platia mesačné členstvo a dostávajú sa tak k neoficiálnym liekom. Ron tak dostal opäť chuť do života a užíva si ho aj v čase, keď už mal byť podľa lekárov dávno mŕtvy. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami. The Way Way Back (Nezabudnuteľné prázdniny) Štrnásťročný Duncan (Liam James) nie je vôbec populárnym dieťaťom a letné prázdniny nevyzerajú tak, aby sa to mohlo zmeniť. Priateľ jeho matky Trent (Steve Carell) ich pozval do svojho plážového domu, kde by si mohol Duncan trošku zdvihnúť sebavedomie a stretnúť pár dievčat, avšak Duncan je veľmi hanblivý a najradšej by zostal doma, kde by mohol hrať počítačové hry. Náhodou sa dostáva do vodného parku Water Wizz, kde sa stretáva so správcom Owenom (Sam Rockwell). Ten pomôže Duncanovi premôcť svoju hanblivosť a spoznať tak nových ľudí. Vďaka Owenovi sa tieto prázdniny stávajú pre Duncana nezabudnuteľné. Vo filme si zahrala aj Maya Rudolph, AnnaSophia Robb či Toni Collette.