… prečo nám čítanie nahlas pomáha lepšie si zapamätať dané informácie?

0

Ak si musíme niečo zapamätať, tak väčšina z nás si to zrejme začne opakovať resp. predčítavať nahlas s pocitom, že sa to takto naučíme skôr. Je to skutočne pravda, alebo len náš pocit na základe ktorého danú vec opakujeme aj keď to vôbec nemusí fungovať? Vedci z univerzity v Ontariu (University of Waterloo) prišli na to, že to naozaj platí, a tu je zdôvodnenie prečo…

Výsledky výskumu uverejnené v časopise Memory dokazujú, že to naozaj platí. Ak čítame alebo opakujem nejaký text nahlas, zapamätáme si skôr ako keď by sme ho čítali potichu. Dvojitý a súčasný proces rozprávania a počúvania nám pomáha uložiť si danú informáciu efektívnejšie.

Testu sa podrobilo 95 vysokoškolských študentov, ktorých sledovali počas dvoch semestrov ich štúdia. Ich úlohou bolo zapamätať si čo najviac slov zo zoznamu 160 podstatných mien. Na jednotlivých stretnutiach im boli tieto slová nahlas čítané a ich úlohou bolo si ich zapamätať. Niekedy si tieto slová predčítali sami, alebo si ich púšťali z vlastných nahrávok.

Výsledky ukázali, že slová, ktoré im boli sprostredkované aj vo zvukovej podoby, teda čítané nahlas, si zapamätali ľahšie. Dokonca sa ukázalo, že počúvať svoj vlastný hlas bolo efektívnejšie ako keď slová čítal niekto úplne cudzí.

Zdroj: mentalfloss.com

Foto: pixabay.com

Share.

O autorovi

Comments are closed.