… prečo pod nohami vŕzga sneh?

0

Zima je v plnom prúde a sneh už konečne zavítal aj do našich končín, preto sme sa rozhodli zaradiť jednu za najaktuálnejších otázok vôbec. V prípade, že ste dnes vyšli zo svojho domu a na chodníku ste mali ešte trošku neodhrnutého snehu, určite ste počas chôdze, s každým svojim krokom, počuli vŕzganie. Prečo je to tak? Na rozdiel od dažďa ho nie je vôbec počuť keď padá, ale zasa ho dobre počujeme, keď do neho stúpime.

Sneh je tvorený malými kryštálmi. Zatiaľ čo ľad je pevný ako celok, na svojom povrchu je tvorený tenkými (len niekoľko nanometrov hrubými) kvázi tekutými vrstvami (QLL). S touto myšlienkou sa pohrával ešte v roku 1850 vedec a fyzik Michael Faraday, ktorý je dobre známy pre svoje objavy v oblasti magnetizmu a elektrochémie.

Zaujímavé, je, že od tejto doby sa toho veľa o pôvode a vlastnostiach QLL veľa nezistilo. Jedno je však isté a to skutočnosť, že hrúbka týchto QLL vrstiev je závislá na teplote. Keď je sneh teplejší, QLL vrstvy okolo všetkých ľadových kryštálov snehu sú jemnejšie. Preto ak na takýto sneh stúpime, dochádza k stlačeniu týchto kryštálov, ale tekutina okolo QLL im umožňuje potichu sa zošmyknúť jeden po druhom. Ak je však sneh studenší, QLL sú pevnejšie a trenie medzi nimi je oveľa väčšie. Preto ak na tento studený sneh stúpime, počujeme spomínaný zvuk.

Vedci uvádzajú, že hranica medzi vŕzgajúcim a tichým snehom je okolo -10 stupňov Celzia.

Zdroj: mentalfloss.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj