Prvé plávajúce mesto by sa malo v Tichom oceáne objaviť už do roku 2020 a tu je predstava o živote v ňom

0

Koncept plávajúcich miest môže niekomu znieť ako príbeh zo sci-fi románu, no skutočnosť je taká, že ľudstvo nie je od ich vzniku vôbec ďaleko. Prvé z nich by tu mohlo byť už dokonca  o pár rokov – v roku 2020.

Americký neziskový inštitút so sídlom v San Franciscu (Seasteading Institute) sa s touto myšlienkou zaoberá od svojho vzniku v roku 2008. Ich úspech sa posunul až tak ďaleko, že od vlády Francúzskej Polynézie dostali oficiálne povolenie na začatie prvotných testov potrebných pred výstavbou plávajúceho mesta. „Ak by ste mali plávajúce mesto, mali by ste v podstate začínajúcu krajinu,“ opisuje svoju myšlienku Joe Quirk, prezident spomínaného inštitútu.

Plávajúce mesto by malo pozostávať z približne tucta nevyhnutných budov akými sú obytné domy, hotely, administratívne úrady a reštaurácie. Architekti v sprievode inžinierov sa už boli pozrieť aj na konkrétne miesto, kde by prvé plávajúce mesto malo plávať. Ich hlavným cieľom je „oslobodiť ľudstvo od politikov a prepísať pravidlá spoločnosti.“

Podľa odhadov by tento utopistický projekt mal stať 167 miliónov dolárov. Projekt už má aj svojich štedrých donorov ako napr. zakladateľa platobnej brány PayPal (Peter Thiel), no v ďalšej etape projektu ich bude potrebné zohnať podstatne viac. Jeden z nápadov ako to dosiahnuť je vytvoriť a postupne predávať novú virtuálnu menu.

Zdroj: nytimes.com, boredpanda.com

Foto: video screenshot

Share.

O autorovi

Comments are closed.