Škótsko skúšobne spustilo projekt univerzálneho základného príjmu

0

Vybraní obyvatelia niektorých škótskych miest (Glasgow, Edinburg, Fife a North Ayrshire) sa už čoskoro budú môcť tešiť z nového zdroju peňazí známeho ako univerzálny základný príjem. Aj keď Škótsko nie je prvou krajinou, kde takýto experiment skúsili (Kanada, Fínsko), v ich prípade to bude úplná novinka.

Univerzálny základný príjem (Universal basic income – UBI) je forma pomoci, ktorá ponúka skupine občanom univerzálny príjem, aby zabezpečil každému občanovi základnú životnú úroveň. Do marca 2018 musia jednotlivé mestá predložiť plán na to, ako tieto prostriedky implementujú vo svojich podmienkach. Na projekt bolo doposiaľ vyčlenených 280 000 €.

Obhajcovia tohto projektu tvrdia, že spoločnosť musí niečo robiť, aby pomohla svojim občanom vyrovnať sa s prípadnou stratou zamestnania spôsobenou automatizáciou spoločnosti a nástupom umelej inteligencie. Aj keď pre mnohých je táto pomoc viac ako kontroverzná, čoraz viac krajín sveta sa prikláňa k jej zavedeniu.

Je zrejmé, že podobne ako v iných prípadoch, aj tu je to len čas, ktorý ukáže či daná pomoc priniesie nejaký efektívny prospech, alebo to skončí ako ďalší príklad zneužitia sociálneho systému krajiny.

Zdroj: sciencealert.com

Foto: pixabay.com

Share.

O autorovi

Comments are closed.