Tento chorvátsky ostrov zvrchu pripomína obrovský odtlačok prsta

0

Maličký ostrov Baljenac (niekedy sa píše aj Bavljenac) nachádzajúci sa v Jadranskom mori na pobreží Chorvátska bol za posledné obdobie pod drobnohľadom viac ako inokedy. Tento maličký kus zeme, neďaleko mesta Šibenik na pobreží Dalmácie, má rozlohu len 1,4 štvorcových kilometrov. Jeho povrch tvorí sieť kamenných stien, na ktoré ak sa pozrieme zvrchu vytvárajú dojem odtlačku prsta.

Podobne ako množstvo území nachádzajúcich sa na západe Európy (Írsko, Anglicko, Škótsko) aj tu je územie rozdelené pomocou kamenných stien na malé časti. Kamenné steny mali za cieľ oddeliť jednotlivé časti poľnohospodárskej pôdy medzi rôznymi majiteľmi. Zaujímavosťou je aj to, že steny sú vybudované bez použitia nejakého lepiaceho materiálu (malty) a aj napriek tomu držia celé tie storočia až dodnes. Jednotlivé kamene do seba zapadajú ako skladačka puzzle.

Väčšina pobrežných častí Chorvátska je kamenistá, preto ak chceli ľudia túto pôdu obrábať, museli ju najprv veľmi pracne zbaviť kameňov. Tieto následne použili na stavbu kamenných hraníc medzi jednotlivými pozemkami. Druhou dôležitou úlohou týchto stien bola ochrana pôdy pred eróziou. Pomerne silné vetry v tejto oblasti so sebou veľmi často brali aj vzácnu zeminu a farmárom neostávalo nič iné, len si ju takto chrániť.

Konkrétne na tomto ostrove, ktorého šírka je len niečo vyše pol kilometra, sa nachádza až 23 kilometrov takýchto stien. Chorvátska vláda sa snaží o zapísanie tohto ostrova do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zdroj: amusingplanet.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj