Túto prenosnú cestovateľskú knižnicu viacerí označujú za e-reader 17. storočia

0

Knihy sú odjakživa považované za veľmi vzácne či už z dôvodu uchovávania dôležitých poznatkov, alebo aj jednoducho toho, že sú zdrojom zábavy, alebo poslúžia ako dokonalý prostriedok na oddych. Veľkolepé knižnice v rôznych svetových metropolách ako napr. Praha, či Dublin, sú dôkazom, že poklady ukryté v písmenách je potrebné vážiť si a opatrovať.

Zaujímavá cestovná knižnička, ktorá je súčasťou univerzitnej knižnice v meste Leeds nám potvrdzuje, že ľudia aj v minulosti milovali knihy a boli ochotní ich vláčiť so sebou, len aby ich mali pri sebe a mohli si tieto poklady vychutnať.

Reč je o Jakubovksej cestovnej knižnici zo 17. storočia, ktorá pozostáva z krásne vyrezávanej drevenej skrinky s miniatúrnou zbierkou vzácnych kníh. Podľa dobových dokumentov, knižnica patrila právnikovi a členovi parlamentu z roku 1617 (William Hakewell), ktorý ju daroval svojmu priateľovi ako novoročný darček. Na prvý pohľad to vyzerá ako jedna veľká kniha, ktorá v sebe ukrýva až 50 menších kníh – ideálny spôsob na cestovanie. „Je to ako čítačka elektronických kníh avšak zo 17. storočia,“ opisuje knižnicu Stella Butlerová z univerzitnej knižnice.

Darček sa zrejme svojmu novému majiteľovi páčil, pretože Hakewell v nasledujúcich 4-5 rokoch nechal vyrobiť ďalšie 3 takéto cestovné knižnice, ktoré sú uložené v knižniciach v Kalifornii, Ohio a Veľkej Británii.

Zdroj: mymodernmet.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj