Unikátne soľné jazerá v posvätnom údolí Inkov

0

Môžeme si myslieť, že o tejto planéte vieme takmer všetko, že poznáme takmer každý kút Zeme, ale stále sa nájde niečo, čím nás prekvapí a my ostaneme nehybne stáť s vyvalenými očami o otvorenými ústami nad tým zázrakom.

Jedným z takýchto miest sú aj soľné jazerá Maras v starovekom posvätnom údolí Inkov, dnešné Peru. Prvý pohľad na týchto viac ako 3 000 jazier pripomína károvanú košeľu vášho starého otca. No detailnejší pohľad na ne prezradí úchvatnú architektúru dedinčanov, ktorí si tieto jazierka podelili medzi sebou. Aj keď tam nie sú žiadne menovky, každý vie ktorej rodine dané políčko patrí a všetci to rešpektujú. Ako to dokážu rozlíšiť je jedna veľká záhada.

Princíp výroby tejto soli je veľmi jednoduchý. Všetky jazierka zásobuje vodou jeden veľký podzemný prúd veľmi slanej vody, ktorá sa po dostatí na povrch rozleje, pomaly sa odparí a zanechá za sebou jednu z najkvalitnejších solí na celom svete.

Zdroj: boredpanda.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj