V chladnom Nórsku plánujú postaviť doposiaľ najväčšie datacentrum, aby ušetrili výdavky na chladenie

0

Aj keď si to neuvedomujeme, každá jedna fotografia uverejnená na Instagrame, každý náš komentár na Facebooku, alebo akýkoľvek dokument vytvorený cez nástroje od Googlu predstavujú záťaž pre životné prostredie a v konečnom dôsledku prispievajú ku klimatickým zmenám. Dôvod je čisto prozaický. Všetky tieto dáta je potrebné niekde uložiť, na to je potrebné vybudovať veľké dátové centrá (úložiská), ktoré potrebujú neustále ochladzovanie, keďže sa v nich spotrebúva veľké množstvo energie, pri ktorej vzniká teplo.

Preto sa americko-nórska spoločnosť Kolos rozhodla postaviť nové dátové centrum na severe Nórska, kde je teplota podstatne nižšia. Podľa plánu by to malo byť doposiaľ najväčšie centrum na svete a zásobovať by ho mala energia získaná z výlučne obnoviteľných zdrojov. Vďaka tomu sa internet môže stať oveľa viac udržateľný.

Architektonicky tento návrh vychádza z nórskych prírodných prvkov akými sú pohoria a ľadovce. Podľa vyjadrenia spoločnosti Kolos, spotrebovaná energia bude pochádzať prevažne z veterných a vodných turbín, čím sa znížia náklady na chod centra až o 60%. Projekt centra počíta s využitím rekordného výkonu 1 000 MW a poskytne prácu pre 2 000 až 3 000 ľudí.

Zdroj: newatlas.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj