V Holandsku otvorili železobetónový most vytvorený pomocou 3D tlačiarne.

0

Nový most, ktorý je celý vytvorený pomocou 3D tlačiarne práve otvorili v Holandsku. Bol projektovaný a postavený inžiniermi z Technickej univerzity v Eindhovene za pomoci stavebnej spoločnosti BAM Infra. Cyklistický most bol vytlačený z betónovej zmesi a vystužený oceľovými drôtmi, následne bol osadený a namontovaný na svoje miesto.

Most bol vyrobený v Eindhovene pomocou obrovskej cementovej tlačiarne. Surový betón sa posielal cez tlačovú hlavu, ktorá nanášala vrstvy o hrúbke 1 cm. Takto bolo vytlačených 6 častí ktoré následne previezli na stavenisko, kde boli zlepené dohromady a položené na miesto. Most je dlhý 8 m, široký 3,5 m a hrubý 0,9 m a podľa tímu dokázal v testoch zvládnuť zaťaženie 5 ton, čo je oveľa viac, ako je potrebné pre cyklistov. Jeho životnosť predpokladajú na minimálne 30 rokov.

Existuje niekoľko výhod tejto 3D tlače. Betón sa ukladá iba tam, kde je to potrebné, čím sa znižuje jeho spotreba. Vzhľadom na to že pri tejto metóde nie je potrebné žiadne debnenie, znižuje sa aj množstvo odpadového materiálu, ako aj čas a náklady. Výskumníci odhadujú že ich metóda by mala byť trikrát rýchlejšia ako bežná konštrukcia a naviac môžu vytvárať nezvyčajné tvary.

Výskumníci z Eindhovenu v súčasnosti pracujú aj na tlači piatich domov, v ktorých chcú nakoniec bývať.

?auto=format%2Ccompress&fit=max&h=670&q=60&w=1000&s=d11cd47b4d05b1b3128909c8e29919e1″ alt=““ width=“1000″ height=“563″ />

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.