Vedcom sa podarilo rozlúštiť matematický kód 3700-ročnej dosky z čias Babylonskej ríše

0

Viac ako 3700-ročná hlinená doska z čias Babylonskej ríše, ktorá sa našla v južnom Iraku pred cca. 100 rokmi obsahovala kód, ktorý sa vedcom podarilo prelomiť až teraz. Hlinenú dosku pomenovanú ako Plimpton 322 objavil Edgar J. Banks, ktorý ju neskôr predal vydavateľovi a zberateľovi (George Plimpton) za 10 dolárov.

Dnes, vďaka doktorovi Mansfieldovi a profesorovi Normanovi Wildbergerovi, obaja z Univerzity Nového Južného Walesu, vieme, že to boli vlastne starovekí Babylončania, ktorí objavili trigonometriu a nie Gréci, ako sa to všeobecne myslí. Vedci tvrdia, že 4 stĺpce a 15 riadkov klinových čísel je časť veľmi presnej trigonometrickej tabuľky.

O trigonometrii (disciplína matematiky zaoberajúca sa praktickými úlohami súvisiacimi s uhlami a trojuholníkmi s využitím goniometrických funkcií ako sínus, kosínus a tangens) sa doposiaľ verilo, že ju vynašli v starovekom Grécku. Za otca tejto vednej disciplíny sa považuje grécky astronóm Hipparchus, ktorý žil okolo roku 120 pred Kristom. No tento objav posúva základy tejto vedy o viac ako 1 000 rokov.

Zdroj: mymodernmet.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj