Vikingovia mohli spokojne začať svoje nájazdy aj preto, že nemali dostatok žien

0

Najnovšie vedecké dohady týkajúce sa legendami opradených Vikingov naznačujú, že príčinou ich náhlych a devastačných nájazdov mohlo byť aj niečo úplne iné, ako túžba po majetku a novej pôde. Hlavným dôvodom mohlo byť slovo magické na tri 3 písmena: sex.

V období okolo roku 750 až 1050 nášho letopočtu bolo pre Vikingov prirodzené žiť v polygamickom vzťahu. Dá sa povedať, že tamojšia spoločnosť bola rovnako komplexná ako je tá dnešná s určitou hierarchiou založenou na bohatstve – kto mal bohatstvo, mal aj moc a postavenie a logicky si mohol udržiavať aj viacero manželiek alebo konkubín.

Vedci sa preto domnievajú, že mladí Vikingovia, pre ktorých už nebolo dostatok žien v rodnej krajine, sa rozhodli vydať nájsť si nové, aby si tak mohli udržať svoje postavenie. Ich hypotéza je podložená aj archeologickými nálezmi a starými príbehmi zvanými ságy, ktoré sa datujú práve do tohto obdobia.

Inými slovami, tak ako sa v dnešnej spoločnosti meria postavenie človeka na základe materiálnych statkov (luxusné autá, telefóny, oblečenie a pod.), tak sa to robilo aj pred viac ako 1 000 rokmi, akurát, že to už nebolo o veciach, ale o ženách.

Ako sa uvádza vo vedeckej správe z dôvodu, že polygamické manželstvá zvyšovali mužskú súťaživosť, čo často vyúsťovalo do množstva slobodných mužov, mohlo to viesť k tomu, že muži začali vyhľadávať nové objekty pre uspokojovanie svojich sexuálnych potrieb a potrieb spoločenského postavenia inde ako doma.

Či to bolo ozaj tak, nie je presne isté, pretože spoločenské zriadenie Vigingov bolo prinajmenšom také zložité ako je to dnešné. Možnože nové archeologické objavy túto teóriu potvrdia, resp. možno prinesú niečo úplne nové. Iba čas ukáže ako to v skutočnosti bolo.

Výsledky vedeckého výskumu boli pôvodne uverejnené v časopise Evolution and Human Behaviour.

Zdroj: sciencealert.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Futuristický návrh lietajúceho auta je nový spôsob poznávania miest

Predstavte si jednoliate vozidlo v tvare vajíčka, ktoré sa pri snahe vstúpiť alebo vystúpiť roztvorí na dve polovice a s jeho pomocou budete môcť lietať ulicami Luxemburgu. Zavedie vás na miesta významných architektonických budov a vďaka volantu, ktorý sa vynorí z palubnej dosky, budete mať možnosť preskúmať celé mesto. Neviete si predstaviť o čom je reč? Pozrite si nasledujúce video. Slová jednoducho nedokážu opísať tento úchvatný futuristický návrh lietajúceho auta pod názvom Aeon Project. Reč je o trojrozmernej navigačnej aplikácií a turistickej aplikácií, ktorá umožní turistom preskúmať ruiny alebo znovu vybudovať rímske chrámy jediným dotykom displeja. Za týmto nápadom stojí dizajnérsky tím s menami Akki Reddy Challa, Fabien Chancel, a Michaeal Harbouna, ktorý svoj Aeon Project navrhli. Automobil umožňuje vodičovi sedieť v tradičnej polohe a riadiť pomocou volantu, ktorý sa objaví na palubnej doske auta, alebo si ľahnúť a riadiť pomocou holografického volantu. Aplikácia spája vodiča so sociálnymi sieťami, GPS navigáciou a pokyny sú premietané priamo na čelné sklo. Presvedčte sa sami. http://www.yankodesign.com/images/design_news/2011/08/01/aeon_01.jpg http://www.yankodesign.com/images/design_news/2011/08/01/aeon_05.jpg http://www.yankodesign.com/images/design_news/2011/08/01/aeon_07.jpg http://www.yankodesign.com/images/design_news/2011/08/01/aeon_09.jpg http://www.yankodesign.com/images/design_news/2011/08/01/aeon_12.jpg http://www.yankodesign.com/images/design_news/2011/08/01/aeon_14.jpg http://www.yankodesign.com/images/design_news/2011/08/01/aeon_17.jpg Zdroj: yankodesign.com