Vikingovia mohli spokojne začať svoje nájazdy aj preto, že nemali dostatok žien

0

Najnovšie vedecké dohady týkajúce sa legendami opradených Vikingov naznačujú, že príčinou ich náhlych a devastačných nájazdov mohlo byť aj niečo úplne iné, ako túžba po majetku a novej pôde. Hlavným dôvodom mohlo byť slovo magické na tri 3 písmena: sex.

V období okolo roku 750 až 1050 nášho letopočtu bolo pre Vikingov prirodzené žiť v polygamickom vzťahu. Dá sa povedať, že tamojšia spoločnosť bola rovnako komplexná ako je tá dnešná s určitou hierarchiou založenou na bohatstve – kto mal bohatstvo, mal aj moc a postavenie a logicky si mohol udržiavať aj viacero manželiek alebo konkubín.

Vedci sa preto domnievajú, že mladí Vikingovia, pre ktorých už nebolo dostatok žien v rodnej krajine, sa rozhodli vydať nájsť si nové, aby si tak mohli udržať svoje postavenie. Ich hypotéza je podložená aj archeologickými nálezmi a starými príbehmi zvanými ságy, ktoré sa datujú práve do tohto obdobia.

Inými slovami, tak ako sa v dnešnej spoločnosti meria postavenie človeka na základe materiálnych statkov (luxusné autá, telefóny, oblečenie a pod.), tak sa to robilo aj pred viac ako 1 000 rokmi, akurát, že to už nebolo o veciach, ale o ženách.

Ako sa uvádza vo vedeckej správe z dôvodu, že polygamické manželstvá zvyšovali mužskú súťaživosť, čo často vyúsťovalo do množstva slobodných mužov, mohlo to viesť k tomu, že muži začali vyhľadávať nové objekty pre uspokojovanie svojich sexuálnych potrieb a potrieb spoločenského postavenia inde ako doma.

Či to bolo ozaj tak, nie je presne isté, pretože spoločenské zriadenie Vigingov bolo prinajmenšom také zložité ako je to dnešné. Možnože nové archeologické objavy túto teóriu potvrdia, resp. možno prinesú niečo úplne nové. Iba čas ukáže ako to v skutočnosti bolo.

Výsledky vedeckého výskumu boli pôvodne uverejnené v časopise Evolution and Human Behaviour.

Zdroj: sciencealert.com

Reklama:
728x90
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Bojíte sa apokalypsy? Máme pre vás riešenie.

Desí vás predstava, že sa jedného dňa ráno prebudíte, svet bude zničení a dookola budú len samí zombíci túžiaci po vašej krvi? Hrôzostrašná predstava, čo poviete? Priam ako z nejakého hororového filmu. Jedinou záchranou sa v takomto prípade zdá byť nejaká nedobytná pevnosť, v ktorej by ste mohli prežiť... istý čas. Ak by to malo byť ešte aj schopné presunu, tak potom máme pre vás ideálne riešenie. Automobilka Mercedes-Benz predstavila novinku. Tento 6-miestny, luxusne zariadený automobil je na prípad hroziacej apokalypsy priam stvorený. Poháňa ho výkonný motor a náprava 6x6 nemá problém presúvať sa ani po tých najrozbitejších cestách. Luxusné vybavenie interiéru zahŕňa veci ako podlahové vykurovanie, mramorová vaňa, či niekoľko veľkých TV obrazoviek. Čo si myslíte o tomto monštre? Obstojí?   http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_2.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_4.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_5.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_7.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_11.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_12.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_13.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_14.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_15.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_16.jpg http://iliketowastemytime.com/sites/default/files/imagecache/blog_image/mercedes_benz_hunter_x6_zombie_apocalypse_truck_17.jpg Zdroj: iliketowastemytime.com