Vikingovia mohli spokojne začať svoje nájazdy aj preto, že nemali dostatok žien

0

Najnovšie vedecké dohady týkajúce sa legendami opradených Vikingov naznačujú, že príčinou ich náhlych a devastačných nájazdov mohlo byť aj niečo úplne iné, ako túžba po majetku a novej pôde. Hlavným dôvodom mohlo byť slovo magické na tri 3 písmena: sex.

V období okolo roku 750 až 1050 nášho letopočtu bolo pre Vikingov prirodzené žiť v polygamickom vzťahu. Dá sa povedať, že tamojšia spoločnosť bola rovnako komplexná ako je tá dnešná s určitou hierarchiou založenou na bohatstve – kto mal bohatstvo, mal aj moc a postavenie a logicky si mohol udržiavať aj viacero manželiek alebo konkubín.

Vedci sa preto domnievajú, že mladí Vikingovia, pre ktorých už nebolo dostatok žien v rodnej krajine, sa rozhodli vydať nájsť si nové, aby si tak mohli udržať svoje postavenie. Ich hypotéza je podložená aj archeologickými nálezmi a starými príbehmi zvanými ságy, ktoré sa datujú práve do tohto obdobia.

Inými slovami, tak ako sa v dnešnej spoločnosti meria postavenie človeka na základe materiálnych statkov (luxusné autá, telefóny, oblečenie a pod.), tak sa to robilo aj pred viac ako 1 000 rokmi, akurát, že to už nebolo o veciach, ale o ženách.

Ako sa uvádza vo vedeckej správe z dôvodu, že polygamické manželstvá zvyšovali mužskú súťaživosť, čo často vyúsťovalo do množstva slobodných mužov, mohlo to viesť k tomu, že muži začali vyhľadávať nové objekty pre uspokojovanie svojich sexuálnych potrieb a potrieb spoločenského postavenia inde ako doma.

Či to bolo ozaj tak, nie je presne isté, pretože spoločenské zriadenie Vigingov bolo prinajmenšom také zložité ako je to dnešné. Možnože nové archeologické objavy túto teóriu potvrdia, resp. možno prinesú niečo úplne nové. Iba čas ukáže ako to v skutočnosti bolo.

Výsledky vedeckého výskumu boli pôvodne uverejnené v časopise Evolution and Human Behaviour.

Zdroj: sciencealert.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Hitman: Agent 47 - oficiálny trailer

Máte radi hrdinu hier či filmov Hitman? Môžete sa tešiť na novinku Agent 47, ktorá vyjde v kinách už toto leto! Hrávali ste niekedy hry Hitman, ktorých hlavný hrdina bol nemilosrdný vrah? Tak sa pripravte na to, že do kín príde už toto leto novinka z názvom Hitman: Agent 47. Tento film sa bude samozrejme sústrediť na elitného nájomného vraha, ktorý bol geneticky dokonalým strojom na zabíjanie už od malička. Meno Agent 47 mu bolo pridelené podľa čiarového kódu, umiestneného na zadnej časti hlavy. Tento človek je vrcholom niekoľkoročného výskumu na ľuďoch, kde prvých 46 agentov nebolo takých dokonalých, ako je on. Príbeh sa bude niesť v znamení akcie a cieľom tohto agenta bude nadnárodná korporácia, ktorá sa bude snažiť o odhalenie tajomstva Agenta 47. Preto sa spojí s mladou ženou, ktorá sa mu bude snažiť pomôcť. Počas deja sa o sebe tento neľútostný zabijak dozvedá aj mnoho informácií, či už o svojom pôvode alebo o tom, ako tento výskum na ňom samotnom prebiehal. A samozrejme, ako inak, koniec sa bude niesť v znamení epického boja, kde bude bojovať so svojím najväčším nepriateľom. Agenta 47 si zahrá herec Rupert Friend a jeho najväčšieho nepriateľa Zachary Quinto. https://www.youtube.com/watch?v=HELfuiarPpo Zdroj: youtube.com