Vikingovia mohli spokojne začať svoje nájazdy aj preto, že nemali dostatok žien

0

Najnovšie vedecké dohady týkajúce sa legendami opradených Vikingov naznačujú, že príčinou ich náhlych a devastačných nájazdov mohlo byť aj niečo úplne iné, ako túžba po majetku a novej pôde. Hlavným dôvodom mohlo byť slovo magické na tri 3 písmena: sex.

V období okolo roku 750 až 1050 nášho letopočtu bolo pre Vikingov prirodzené žiť v polygamickom vzťahu. Dá sa povedať, že tamojšia spoločnosť bola rovnako komplexná ako je tá dnešná s určitou hierarchiou založenou na bohatstve – kto mal bohatstvo, mal aj moc a postavenie a logicky si mohol udržiavať aj viacero manželiek alebo konkubín.

Vedci sa preto domnievajú, že mladí Vikingovia, pre ktorých už nebolo dostatok žien v rodnej krajine, sa rozhodli vydať nájsť si nové, aby si tak mohli udržať svoje postavenie. Ich hypotéza je podložená aj archeologickými nálezmi a starými príbehmi zvanými ságy, ktoré sa datujú práve do tohto obdobia.

Inými slovami, tak ako sa v dnešnej spoločnosti meria postavenie človeka na základe materiálnych statkov (luxusné autá, telefóny, oblečenie a pod.), tak sa to robilo aj pred viac ako 1 000 rokmi, akurát, že to už nebolo o veciach, ale o ženách.

Ako sa uvádza vo vedeckej správe z dôvodu, že polygamické manželstvá zvyšovali mužskú súťaživosť, čo často vyúsťovalo do množstva slobodných mužov, mohlo to viesť k tomu, že muži začali vyhľadávať nové objekty pre uspokojovanie svojich sexuálnych potrieb a potrieb spoločenského postavenia inde ako doma.

Či to bolo ozaj tak, nie je presne isté, pretože spoločenské zriadenie Vigingov bolo prinajmenšom také zložité ako je to dnešné. Možnože nové archeologické objavy túto teóriu potvrdia, resp. možno prinesú niečo úplne nové. Iba čas ukáže ako to v skutočnosti bolo.

Výsledky vedeckého výskumu boli pôvodne uverejnené v časopise Evolution and Human Behaviour.

Zdroj: sciencealert.com

Reklama:
loading...
Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Komentuj

Mohlo by ťa zaujímať

Mercedes-Benz predstavil svoj futuristický koncept luxusného auta bez vodiča

Na každoročnej akcii pre technologické novinky z oblasti elektroniky Consumer Electronics Show (CES), ktorá sa konala v Las Vegas, predstavila nemecká automobilka Mercedes-Benz svoj nový futuristický koncept vozidla s pracovným označením F 015 „Luxus v pohybe“. V automobile nenájdete žiadny volant. Namiesto toho sa tam nachádzajú štyri otočné sedadlá a množstvo obrazoviek umiestnených na každom rohu. Auto je úplne automatické a nie je potrebné ho riadiť, čo umožňuje pasažierom počas celej cesty sa baviť alebo sledovať cestu na obrazovkách. Predpokladá sa, že auto sa na cesty malo dostať v roku 2030 a ako povedal Dr. Dieter Zetsche, predseda spoločnosti Daimler AG a „bude to najvyhľadávanejšia vec 21. storočia“.  http://www.highsnobiety.com/wp-content/blogs.dir/12/files/2015/01/MBenzF015_4.jpg http://www.highsnobiety.com/wp-content/blogs.dir/12/files/2015/01/MBenzF015_1.jpg Zdroj: highsnobiety.com