Vrany vycvičené na zbieranie cigaretových ohorkov? O chvíľu realita!

0

Vrany sú nepochybne múdre zvieratá, niektorí vedci dokonca tvrdia, že môžu súperiť s ľudoopmi. Mohli by sme využiť tieto inteligentné vtáky ako pomocníkov pri udržiavaní čistých ulíc? To je myšlienka od holandského startupu Crowded Cities, ktorý sa snaží vycvičiť vrany, aby zdvíhali „špaky“ výmenou za odmenu v podobe jedla.

Táto myšlienka nie je tak šialená, ako znie. Súčasťou inšpirácie je aj práca amerického technológa Joshua Kleina, ktorý v roku 2008 popísal automat pre vrany. Vycvičené vtáky zbierali mince a vymenili si ich v automate za arašidy.

Projekt Crowded Cities používa podobný prístup. Vyvíjajú zariadenie nazývané Crowbar, ktoré je v podstate mechanizmom na kŕmenie vtákov. Najskôr prinesú cigaretový ohorok do Crowbar a pustia ho do lievika. Kamera potom potvrdí, že sa skutočne jedná o cigaretový špak a systém ju za to odmení malým množstvom jedla.

Budovanie tohto systému a následné trénovanie vrán na toto použitie sú samozrejme dve rozdielne veci, ale cigaretové zvyšky sú z 98% vyrobené z plastových vlákien, ktorým trvá až 10 rokov kým sa v prírode rozložia, je to preto určite dobrý nápad. Crowded Cities hovoria, že všetky komponenty na systéme Crowbar fungujú a po ich zostavení sa začnú testovať s vranami.

Zdroj: newatlas.com

Share.

O autorovi

Som človek, ktorý tento web založil, a ktorý verí, že vytrvalosťou a tvrdou prácou sa dajú (aj na Slovensku) dosiahnuť veľké veci...

Comments are closed.