Zázračné slová matky

0

Keď na tom náš prvorodený syn nebol dobre, psychiatri nám dali veľký dar. Povedali nám o experimente, ktorý viedli v Anglicku.

Pre matky s chorými deťmi existujte rituál, ktorý je treba vykonať každú noc. Keď dieťa zaspí, čakajú na aktívnu fázu spánku, a potom k nemu prehovárajú týmito jednoduchými slovami:

’Milujem ťa. Som na teba hrdá. Som šťastná, že si moje dieťa. Si moje najlepšie dieťa.’

Výsledky porovnávali s ostatnými deťmi, ktoré mali rovnakú diagnózu, no ich matky im v noci nič nešepkali. Deti, ktoré dostávali od svojich mám zjavnú lásku,  sa zotavili oveľa rýchlejšie. A presne v tom spočíva zázračná moc slov milujúcej matky.

Okamžite sme sa rozhodli tento experiment vyskúšať. Bolo to jednoduché, a na rozdiel od ostatných liečebných metód, zadarmo a vždy po ruke. Potom som začala improvizovať. Už ubehlo päť rokov a ja stále každú noc šepkám svojím chlapcom rôzne slová.

Čo zo sebou tento rituál prináša?

Pocit dôvernosti. Nedokážem tento pocit porovnať s ničím. Každého z nich objímam a rozprávam im veci, ktoré sú, ako pre nich tak i pre mňa, dôležité. Denná rutina mi nedáva individuálny čas strávený s mojimi synmi, no tieto nočné momenty sú špeciálne. Môžem im povedať niečo podstatné.

Niekedy ich množstvo informácií alebo isté okolnosti nútia správať sa zle, a potom je naša komunikácia komplikovaná.

Deti cítia lásku. Čítala som, že by sme mali deťom hovoriť jednu dôležitú frázu: ’Vieš o tom, že keby som si mohla vybrať jedno dieťa z celého sveta, vybrala by som si teba?’ Keď som to prvýkrát povedala svojmu synovi, bol tak prekvapený a vzrušený zároveň, že stále dokola opakoval:’Mňa, vážne? Je to pravda?’ Pre deti je veľmi dôležité, aby cítili, že rodičia ich milujú také, aké sú.

V tejto terapii existuje niečo ako ’zhovievavé frázy’: frázy, ktoré dokážu zmeniť naše vnímanie sveta. Väčšinou sú to jednoduché slová – o láske, prijímaní a poľutovaní. Prišla som na to, že keď takéto frázy hovoríte svojim deťom v noci, vyrieši sa tým mnoho problémov.

Frázy, ktoré zvyčajne hovorím:

’Ja som tvoja mama a ty si moje dieťa.’ Pomáha to, keď necítite spojenie medzi sebou a svojím dieťaťom.

’Ja dávam, ty berieš.’ Ide o kolobeh energie v kruhu rodiny.

’Nemusíš kvôli mne nič robiť. Milujem ťa takého, aký si.’ Je to o nájdení vlastnej cesty v živote.

’Otec a ja ťa veľmi milujeme. Si naše dieťa.’

’Si presne ako tvoj otec.’ ’Tvoj otec je pre teba ten najlepší.’

’Prepáč.’

’Som na teba hrdá.’ Hlavne keď sa snažíte vložiť svoje vízie do budúcnosti svojho dieťaťa.

’Milujem ťa.’

Ako si vyberať frázy?

Aby ste pochopili, ktorú z fráz vy alebo vaše dieťa potrebujete, vyskúšajte rôzne. Všimla som si, že keď som zvolila fázu, ktorá bola v tom momente podstatná pre mňa, spôsobilo mi to úľavu. A keď som hovorila to, čo potrebovali počuť moji synovia, ich reakcia bola rovnaká.

Frázy by sme nemali hovoriť automaticky. Aby mali slová skutočnú moc, musíte ich povedať úprimne.

Nezabúdajte však hovoriť svojim deťom, že ich milujete, aj počas dňa, len tak, pretože môžete. Objímajte ich, bozkávajte, hladkajte. Presne toto sú momenty, ktoré si budú pamätať počas celého života.

’Milujeme ťa. Sme na teba hrdí. Si pre nás to najlepšie dieťa.’

Čo môže byť jednoduchšie a viac zázračné ako slová vychádzajúce zo srdca milujúcej matky?

Zdroj: brightside.me

Share.

O autorovi

Komentuj