14 zaujímavých faktov o známych knihách

0
22

Každá kniha má svoje nevypovedané tajomstvá a ukrýva rôzne skryté príbehy. Ak ste o nich nepočuli, neznamená to, že neexistujú. Dnes sa s vami o niektoré tajomstvá radi podelíme. Milovníci kníh, užívajte!

 1. Ak si myslíte, že detektívky vám do života nič nedajú, mýlite sa. Dôkazom je detailný popis otrávenia táliom, ktoré nájdete v knihe Agatha Christie: Plavý kôň. Agatha pracovala v nemocnici aj vo farmaceutickom priemysle a jej detailný popis tejto otravy pomohol zachrániť život. V roku 1977 bolo v londýnskej nemocnici dievčatko, ktoré trpelo neznámou chorobou. Lekári dlho nevedeli prísť na to, čo jej môže byť. Jedna zo sestričiek si spomenula na detektívku, ktorú čítala a symptómy presne sedeli na otravu táliom. Vďaka tejto spomienke zostalo dievča nažive.
 2. Známa novela Raya Bradburyho – 451 stupňov Fahrenheita. Väčšina si myslí, že názov knihy je odvodený z faktu o tom, že pri tejto teplote sa vznieti papier. Áno, papier sa vznieti pri teplote 451 stupňov, ale na Celsiovej stupnici, nie na Fahrenheitovej. Neskôr autor vysvetlil, že zámena stupnice je jednoducho omyl. Hasič, s ktorým Bradbury konzultoval názov svojej knihy poplietol stupnice…
 3. Fráza ,,Dva plus dva sa rovná päť“ je použitá v siedmej kapitole románu 1984 od Georga Orwella. Táto myšlienka má pochádzať zo Sovietskeho zväzu, snažili sa totiž za 4 roky dosiahnuť výsledky päť ročnej ekonomiky…..
 4. Barbara Remington, americká umelkyňa, ktorú poprosili, aby vytvorila v roku 1965 obal na knihu Hobit a Pán prsteňov, určite knihu nečítala. Na obale knihy nájdeme žabu, jaštericu, dvoch pštrosov emu a nejaký zvláštny druh stromu s ružovými žiarovkami. Vítajte v Stredozemí!
 5. Leo Tolstoy si vyvinul skeptický prístup k svojmu vlastnému svetoznámemu dielu Vojna a Mier. V januári roku 1871 poslal svojmu priateľovi Afanasymu Fetovi list, v ktorom bolo napísané: ,,Som tak šťastný….už nikdy nenapíšem tak mnohoslovný odpad ako je Vojna a Mier.
 6. J.K. Rowling dokončila knihu Harry Potter a kameň mudrcov v roku 1995. Jej agent súhlasil, že knihu predstaví dvanástim verejným vydavateľstvám. Všetky vydavateľstvá však odmietli. O rok neskôr schválil knihu vydavateľ Barry Cunningham z Bloomsbury, verejného vydavateľstva v Londýne. Hoci súhlasili, že knihu vydajú, Cunningham odporučil Rowlingovej, aby si našla normálnu prácu, pretože knihy pre deti ju neuživia.
 7. Keď v roku 1862 zverejnili knihu Les Misérables, Victor Hugo bol práve na dovolenke. Bol zvedavý na reakcie ľudí a tak svojmu vydavateľstvu Hurst and Blackett odoslal telegram, v ktorom bol jednoducho len otáznik. Vydavatelia odpovedali veľkým výkričníkom, aby tak naznačili úspech knihy. Boli to telegramy s pravdepodobne najkratším textom v histórií.
 8. V diele Ostrov pokladov od Roberta Louisa Stevensona znela pieseň: ,,Pätnásť mužov na hrudi mŕtveho muža…..yo-ho-ho a fľaša rumu!“ Mnohí si myslia, že ,,yo-ho-ho“ je pirátsky smiech. Nie je to až tak pravda. Tento pokrik používali námorníci, keď naťahovali laná alebo vykonávali inú energickú tímovú prácu.
 9. Ian Fleming, autor Bondoviek, začal svoju prvú knihu Casino Royale písať na Jamajke. Fleming rád pozoroval vtáky a dostal sa k jednej knihe o americkom ornitológovi, ktorý sa volal James Bond. Toto meno mu pripadalo krátke, neromantické ale zároveň mužské, svalnaté…V dvadsiatom filme James Bond: Die another day je scéna, v ktorej James skúma knihu ,,Vtáky západnej Indie“. Neskôr sa stretne s dievčaťom, ktorému sa predstaví ako ornitológ.
 10. Mark Twain tvrdil, že jeho rukopis Tom Sawyer je jeho prvé dielo na písacom stroji. Výskumníci a Twainova biografia však tvrdia, že jeho prvá celá kniha napísaná na stroji je Život na Mississippi.
 11. Aladin, známa hlavná postava Arabských nocí alebo Tisíc a jednej noci, bol vlastne čínsky bezdomovec.
 12. Príhody Artura Gordona Pyma od amerického spisovateľa Edgara Allana Poeho zahŕňajú minimálne jednu strašidelnú scénu. Keď sa jemný vánok zmenil na silnú búrku, prežili len štyria ľudia z celého tímu. Boli spolu na malom rafte a časom sa museli rozhodnúť, kto sa stane jedlom. Meno muža, ktorého chceli zjesť bolo Richard Parker. Pozoruhodná náhoda je, že v roku 1884 sa ocitla skupina štyroch námorníkov v tej istej situácii. Zjedli námorníka menom Richard Parker, pričom tvrdia, že tento román nikdy nečítali, ani o ňom nepočuli.
 13. Jane Austen začala písať svoju dnes známu knihu Pýcha a predsudok krátko po tom, ako oslávila 21 rokov. Vydavatelia jej prácu odmietali a tak zostal román nepublikovaný 15 rokov. Keď sa však v roku 1811 preslávila s knihou Rozum a cit, konečne mohla vydať svoje prvé dielo.
 14. Vo Veľkej Británii sa predalo 5,3 milióna kópií knihy 50 odtieňov šedej. Stala sa tak najpredávanejšou knihou v Británii.

Zdroj: brightside.me