4 zásady pre zdravší spánok

0
195
Spánok
Spánok

Žiadne wellness, masáže či bazény – pre ľudský organizmus predstavuje najlepšiu formu regenerácie obyčajný spánok. Ako dosiahnuť? To závisí aj od vybavenia spálne.

Zelené rastlinky v spálni sú jednoducho must-have momentom. Okrem toho, že prirodzene prečisťujú a osviežujú vzduch, majú anti-stresovú funkciu a je dokázateľné, že človek obklopený prírodou býva menej úzkostlivý a ustarostený. Ak je prvou a poslednou vecou, na ktorú sa každý deň pozeráte, pokojná palma či ľalia, môže vám to pomôcť k získaniu pocitu pokoja a možno aj k vyššej produktivite v práci. Ak k rastlinkám naviac pridáte rustikálny nábytok, vytvoríte vizuálne veľmi silný, zároveň však príjemný dojem.

Používanie mobilov, tabletov a počítačov tesne pred spaním môže spôsobiť seriózne spánkové problémy. Podľa viacerých štúdií má svetlo z obrazoviek silu potláčať tvorbu melatonínu, teda hormónu, ktorý reguluje rytmus ľudského organizmu. Takže aspoň hodinu pred spaním by ste nemali venovať času pred obrazovkou, ale radšej čítaniu knihu, počúvaniu hudby či svojmu partnerovi alebo partnerke.

• Kvalitný, hlboký a výdatný spánok je aj výsledkom výberu vhodnej postele. Jej konštrukcia by mala byť pevná, robustná, skrátka taká, aby vydržala roky, možno až desaťročia. Preto odporúčame kvalitné masívne postele, pretože pri nich máte istotu, že vás nijaké vŕzganie nezobudí. Rozmer prispôsobte svojej výške – na posteli by sa vám malo ležať pohodlne, nohy ani hlava by nemali pretŕčať. Čo sa výberu matracu týka, pre mladšie ročníky sa vo všeobecnosti odporúča skôr tvrdší, starší zase oceňujú mäkšie matrace.

Správnu klímu v miestnosti vám zabezpečí pravidelné, krátke, zato však intenzívne vetranie a počas noci adekvátna teplota. Teplota v spálni býva vo všeobecnosti nižšia ako v iných miestnostiach, odporúča sa teplotné rozmedzie 16-18stupňov. Prekurovanie nemá v tomto prípade veľký význam a hĺbku spánku je skôr škodlivé ako prospešné.