6 zaujímavostí zo sveta F1

0
45
Fakty o formule 1

Formula 1 patrí k najrýchlejším motoristickým pretekom na svete. Monoposty sú prešpikované najnovšími technológiami a jednotlivé tímy čítajúce desiatky ľudí pracujú absolútne disciplinovane a s ohľadom aj na tie najmenšie detaily. Tu je niekoľko zaujímavých faktov zo sveta F1.

Zaujímate sa o kolotoč F1? Jeho sledovanie vám môže spríjemniť tipovanie online na Doxxbet.sk a aj tento článok, v ktorom sme zhromaždili niekoľko pozoruhodných informácií zo sveta rýchlych kolies.

Extrémne namáhané prevodovky

Blesková akcelerácia, po pár sekundách zase brzdenie, to je realita každých pretekov. V priemere počas nich jazdci zmenia rýchlostný stupeň skoro 3000-krát. V prípade členitej trate, napríklad v Monaku, musia preradiť aj 4000-krát.

Zdravie ohrozujúce straty tekutín počas pretekov

V kokpite F1 je nie len tesno, ale aj veľmi horúco. Teplota tu môže vystúpiť až na 50 °C a tak nečudo, že jazdci počas závodu stratia v priemere 3 až 4 litre tekutín a rovnaké % telesnej hmotnosti. Takáto rapídna strata má priamy dosah na ich pozornosť a mentálnu vitalitu, preto je povinnosťou každého pretekára poriadne sa zavodniť pred jazdou.

Koľko vydržia pneumatiky F1

Na váhe ale nestrácajú len jazdci, ale aj pneumatiky ich tátošov. Každá pneumatika až 0,5 kila! Bežné pneumatiky majú životnosť 60 000 – 100 000 km, tie závodné len niečo okolo 100 km. Počas najvyšších rýchlostí sa pritom točia rýchlosťou 50 otáčok za sekundu.

Brzdy vydržia žiar rozpálenej lávy

Skrotiť takú silu by bolo nemožné bez poriadnych bŕzd. A môžete si byť istí, že formule sú vybavené tými najlepšími. Brzdové kotúče monopostov F1 sú vyrobené zo špeciálnej, takmer nezničiteľnej formy uhlíkových vlákien. Disky sa počas pretekov rozpália až na 1200 °C, čo je teplota roztopenej lávy.

Preťaženia ako pri lete stíhačkou

Formula F1 dokáže akcelerovať z 0 na 100 a opäť spomaliť na 0 km/h za 4 sekundy. Aj počas pretekov dochádza k veľkým zmenám rýchlostí behom pár sekúnd, vďaka čomu pôsobí na pretekárov veľké preťaženie. Môže dosahovať aj viac ako 5G. Podobné človek môže zažiť pri lete stíhačkou.

Bezpečnosť je v tomto nebezpečnom športe prvoradá

F1 je nebezpečný šport, pri ktorom zahynulo 46 jazdcov, pričom posledným bol Ayrton Senna v roku 1994. Životy pilotov chráni viacero moderných bezpečnostných prvkov, medzi ktoré treba zaradiť extrémne odolné prilby. Tie musia prejsť prísnymi testami a okrem iného vydržať aj 800 °C žiar po dobu 45 sekúnd.

Zdroj: PR