Aj na prvý pohľad estetické kožné problémy môžu byť nebezpečné

0
121

Krása a zdravie nemusia, ale často idú ruka v ruke. Už to, ako zdravo žijeme, často vidieť na našej postave. A rôzne potenciálne nebezpečné zdravotné problémy často vznikajú v podstate nevinne. Ako problémy estetické.

Červenanie nemusí prichádzať len po lichôtkach

Ako estetický problém môže začínať aj závažnejšia rosacea. Toto kožné ochorenie, ktoré sa zvyčajne prejavuje po 30. roku života, totižto začína úplne nevinne. Občas, po vystavení provokačným faktorom, pleť v centrálnej časti tváre začervená.

Neskôr môže byť začervenanie trvalé a pridať sa k nemu môžu viditeľne rozšírené červené žilky. Ignorovaním tohto problému sa môžu objaviť ešte závažnejšie prejavy: vyrážky, zapálené cysty, zhrubnutie nosa, prípadne chronický zápal oka.

Preto je potrebné prejavy rosacey ošetrovať už v počiatočných štádiách, aby bolo možné toto ochorenie účinne držať na uzde. Vhodnou metódou je intenzívne pulzné svetlo (IPL). Svetelná energia sa pri tomto zákroku mení na tepelnú a pôsobí na hemoglobín v cievkach, čím dochádza k ich deštrukcii a prirodzenému vstrebaniu.

Venujte pozornosť akémukoľvek výrastku

Podobne treba byť obozretný aj pri rôznych kožných výrastkoch. Väčšinou síce predstavujú len estetický problém, ale niektoré môžu byť prejavom určitých druhov rakoviny kože. V takýchto prípadoch môže včasný zákrok zachrániť zdravie a dokonca život pacienta. Raz za čas by ste si preto mali dať akékoľvek kožné výrastky odborne skontrolovať.

Od toho, či ide o nezhubný výrastok, alebo taký, ktorý môže predstavovať riziko, záleží aj spôsob jeho odstránenia. Nezhubné výrastky sa odstraňujú CO2 laserom. To je rýchla a v podstate bezbolestná metóda.

Pri rizikových výrastkoch sa okrem CO2 lasera používa aj klasické chirurgické odstránenie skalpelom. V oboch prípadoch putuje výrastok na histológiu, kde určia jeho pôvod a následne sa podľa toho „nastavia“ ďalšie kroky.

Zdroj obrázku: Robert Kneschke / Shutterstock.com