Ak vás má pracovné oblečenie chrániť, musí spĺňať tieto požiadavky

0
134

Čo si predstavíte pod pojmom pracovné oblečenie? Určite montérky, že áno? Zrejme to bude najčastejší druh pracovného oblečenia, ale rozhodne nie je jediný. Môžeme sem zaradiť aj lekárske plášte, či čašnícke rovnošaty (a samozrejme mnoho iného).

Nie každé pracovné oblečenie je ochranný pracovný prostriedok

Najčastejším dôvodom, prečo je vyžadované špecifické pracovné oblečenie, je ochrana zdravia a celková bezpečnosť pri práci. V takýchto prípadoch môžeme o pracovnom oblečení hovoriť ako o osobnom ochrannom pracovnom prostriedku (OOPP)

Rozlišovať medzi „obyčajným“ pracovným oblečením, napríklad spomínanými rovnošatami čašníkov a OOPP, kam môžeme zaradiť napríklad ochranné pracovné rukavice, je dôležité obzvlášť z hľadiska povinnosti zamestnávateľa poskytnúť takéto oblečenie svojim zamestnancom. Takáto povinnosť totižto zamestnávateľovi vzniká v prípade, že ide o OOPP.

Toto by malo spĺňať ochranné pracovné oblečenie

Čo by malo spĺňať kvalitné pracovné oblečenie spadajúce do kategórie OOPP? Bezpečnosť je pochopiteľne prvoradá, ale nie je to len o nej. Aj pracovné oblečenie totižto môže byť komfortné. A dokonca by malo byť, aby sa v ňom človek cítil komfortne aj po niekoľkých hodinách práce.

Látka pracovného oblečenia, napríklad montériek, by mala byť pevná a oderuodolná. Obzvlášť pri ťažkej práci si predsa nemôžete ešte aj dávať extra pozor na to, aby ste si nepoškodili vaše oblečenie. Extra namáhané miesta, napríklad časť kolien na nohaviciach, by mali byť zosilnené.

Netreba zabudnúť ani na to, že k pracovnému oblečeniu patrí aj pracovná obuv. Požiadavky na bezpečnosť sú pri obuvi špecifické aj podľa toho aký druh nebezpečenstva hrozí pri práci. To môže byť napríklad mechanické nebezpečenstvo, ale aj elektrické, či chemické. A taktiež by ste v pracovnej obuvi mali vydržať celý pracovný deň bez toho, aby extrémne trpeli vaše chodidlá.

Zdroj obrázku: Phovoir / Shutterstock.com