Ako funguje bezdrôtové nabíjanie a je to vôbec bezpečné?

0
16
Bezdrôtové nabíjanie zariadení

Ešte v roku 1899 sa Nikola Tesla pokúsil ako prvý muž na Zemi o bezdrôtový elektrický prenos . Na prekvapenie všetkých sa mu tento prenos podaril. Jeho úspech ho následne priviedol k predstave, že raz sa elektrina bude po svete distribuovať bezdrôtovo, teda bez akýchkoľvek káblov. Aj keď to v tomto konkrétnom prípade trvalo celé storočie, dnes sa dá povedať, že bezdrôtový prenos je realitou. Určite nie však v rozsahu o akom sníval Tesla.

Dnešní producenti mobilných zariadení stoja vždy pred veľkou dilemou – ako skonštruovať zariadenie, ktoré bude poskytovať dostatočný výkon a zároveň bude mať aj dostatok energie na svoju prevádzku, bez zbytočného zvyšovania váhy či rozmerov tohto zariadenia. Jedno z riešení ako tento problém vyrieši sa môže zdať práve bezdrôtové nabíjanie. Ako to teda funguje a je to vôbec bezpečné?

Moderné zariadenia pracujú na rovnakom princípe ako aj Tesla so svojim pokusom pred sto rokmi  – princíp elektromagnetickej indukcie. Medzi dvomi zariadeniami sa vytvorí elektromagnetické pole v ktorom dochádza k prenosu. Nevýhodou je, že zariadenia musia byť pri sebe relatívne blízko, pretože zvyšovaním vzdialenosti dochádza k vysokým stratám.

Otázku bezpečnosti v tomto prípade nie je potrebné riešiť, pretože elektromagnetické pole potrebné na prenos nie je natoľko silné, aby mohlo človeku uškodiť. Navyše, zariadenia môžu byť v bezpečnom plastovom obale a stále sa dajú nabíjať. Prečo teda sa tento spôsob nabíjania zatiaľ veľmi neosvedčil?

Dôvodom je jeho praktickosť. Ak sa telefón nabíja klasický prostredníctvom kábla, je možné ho využívať a pracovať s ním takmer bez obmedzení. Ale asi ťažko by sme si dali telefón k uchu, ak by sa nabíjal bezdrôtovo. Druhým dôvodom je teplo, ktoré pri bezdrôtovom nabíjaní vzniká.

Budúcnosť tejto metódy je ešte len pred nami, preto veríme, že o nejaký čas bude nabíjanie zariadení v domácnosti z centrálnej stanice a všetko bezdrôtovým prenosom celkom bežné.

Zdroj: mentalfloss.com

Reklama (Heuréka)