Ako sa správne starať o mastnú pleť?

0
120
Starostlivosť o mastnú pleť
Starostlivosť o mastnú pleť

Pokiaľ každú chvíľu vyberáte púder z kabelky a neustále sa snažíte utierať si nos, pravdepodobne viete, že máte mastný typ pleti. Síce je ovplyvnená predovšetkým dedičnosťou, môže sa v priebehu života zmeniť. Predovšetkým počas puberty sú kvôli zvýšenej produkcii mužských pohlavných hormónov mazové žľazy aktívnejšie, a teda väčšina dospievajúcich trpí na mastnú pleť. Zlou správou pre tých z vás, ktorí ste si istí, že tento typ pleti máte, je tá, že nie je možné sa nadmerného mazu zbaviť. Avšak vďaka správnym postupom ste schopní následky razantne znížiť.

Prekliatie alebo dar?

Mastná pleť je spôsobená vyššou produkciou mazových žliaz. Nadmerné množstvo mazu spôsobuje vyššiu náchylnosť na zanášanie alebo upchávanie pórov. Aj keď sa mastná pleť zdá ako prekliatie, má aj zásadné výhody. Premastená pokožka starne pomalšie, a rovnako sa na nej tvorí aj menej vrások. Na čo si v mladom veku sťažujete, v staršom veku ako keby ste našli. Pleť totiž vyzerá dlhšiu dobu zdravo a mlado.

Na čo si dávať pozor

Nemusíte zúfať, keďže aj mastná pleť môže vyzerať matno. Dbajte oveľa viac na to, čo na pleť používate a akým spôsobom s výrobkami pracujete. Oblúkom sa vyhnite čomukoľvek, čo obsahuje alkohol, keďže tieto produkty veľmi vysušujú pokožku a paradoxne by sa pleť stala mastnejšou. Rovnako si nekupujte minerálne alebo prírodné oleje, ktoré naopak pokožku mastia. Možno pre vás bude táto správa prekvapujúca, ale aj mastný typ pleti môže byť vysušený, a preto je dobré mať v kúpeľni aj hydratačný krém, ktorý sa špecializuje na váš typ. Pokiaľ vám to životný štýl umožní, dbajte aj na správnu životosprávu, predovšetkým pravidelný pitný režim napomáha. Aj podnebie veľmi ovplyvňuje správanie vašej pleti. Dokonca zvýšenie teploty o 1°C zvyšuje produkciu kožného mazu až o 10 %.

Čo robiť s mastnou pleťou

Poučky ako čistiť si pleť ráno a večer a nezabudnúť na odličovanie ste určite už počuli niekoľkokrát. Nič sa ale nemá preháňať, a to platí aj v tomto prípade, inak môže ľahko prísť k vysušeniu pokožky. Rovnako si sledujte teplotu vody, ktorou si tvár umývate. Nastavte si teplú vodu, avšak nie horúcu. Pokiaľ sa trápite aj s vyrážkami, vyberte si produkty, ktoré majú dezinfekčné účinky. Občas, ideálne raz až dvakrát týždenne, nájdite si čas a urobte si hĺbkové čistenie s pomocou peelingu. Rovnako sa nebojte investovať ani do kvalitného make-upu. Vyskúšajte transparentný púder, ktorý môžete nanášať vo viacerých vrstvách a pleť stále dýcha. Nech už si budete kupovať akýkoľvek produkt na pleť, ideálne sa vždy poraďte s odborníkom alebo v lekárni. Nájdete tam široký sortiment rôznych radov, ktoré sa na mastný typ pleti zameriavajú.